Czy paliwa od jesieni będą wydzielane?

Przed całą Unią Europejską pojawiła się właśnie wizja racjonowania paliw następnej zimy, ostrzegła Irlandka i jednocześnie komisarz Unii Europejskiej do spraw stabilności finansowej, usług finansowych i unii rynków kapitałowych Mairead McGuinness.

Jest to bardzo prawdopodobne, mówiła Mairead McGuinness, która podkreśliła, iż może się tak stać, jeżeli Federacja Rosyjska w swoich krokach odwetowych za nałożenie sankcji ekonomicznych przez Unię Europejską, ograniczy dostawy nośników energii do państw unijnych. Wiele i to ważnych problemów do rozwiązania w tym zakresie, czyli paliw ma Irlandia, która nie jest bezpośrednim odbiorcą rosyjskiego gazu, a ten otrzymuje za pośrednictwem rurociągów z Wielkiej Brytanii, ale Albion większość swojego gazu otrzymuje właśnie z Rosji.

Konsekwencje takiego posunięcia Federacji odczuwać będzie cała Unia Europejska, powiedziała McGuinness i Bruksela jest obecnie bardzo zaniepokojona o to, co może pod względem bezpieczeństwa energetycznego stać się w nadchodzących miesiącach.

Mairead McGuinness:

– Nie można wykluczyć, że zima może być trudna, szczególnie jeśli nie przygotujemy się teraz wystarczająco dobrze.

Sytuacja na rynku gazu w Europie nie wygląda najlepiej, bo Federacja Rosyjska ograniczyła już dostawy gazu do niektórych państw unijnych, w tym do Polski, Bułgarii oraz Niemiec, a Gazprom zapowiada, że przez magistralę Nord Stream 1, popłynąć może do Europy jeszcze mniej gazu. To oczywiście szantaż energetyczny ze strony Kremla, jednak o ile dostawy gazu nie będą zwiększone, już jesienią obserwowane mają być głębokie problemy energetyczne, co w konsekwencji wymusi racjonowanie gazu.

Tak samo dziać się może w przypadku rosyjskiej ropy naftowej, więc i ten węglowodór wpływać będzie na kraje UE, a część z nich uzależniona jest od ropy z Federacji Rosyjskiej.

Obroną przed takim działaniem Rosjan stać się ma zwiększenie udziału węgla w produkcji energetycznej, co zamierzają zrobić Niemcy i prawdopodobnie zwiększą jego produkcję w swoich kopalniach. Szefowie państw unijnych podkreślają, że starają się przygotować na okres jesienny i zimowy, aby zminimalizować skutki rosyjskich ograniczeń w dostawach, a i przygotowuje się na to Unia Europejska, co zaznaczyła komisarz McGuinness.

Unia Europejska doradza obecnie krajom członkowskim zwiększenie ilości magazynowanych nośników energii, poszukiwania i rozwijania alternatywnych inicjatyw energetycznych, znalezienie nowych dostawców, ale też wspólne zakupy.

Mairead McGuinness ostrzegała unijnych konsumentów indywidualnych oraz odbiorców masowych, iż powinni przygotować się na trudny energetycznie okres, a co się z tym wiąże, powinni ograniczyć zużycie energii.

W przypadku Irlandii przygotowanie się na ograniczone dostawy będzie to bardzo trudne, bo kraj nie ma dużej ilości magazynów gazu oraz terminali do odbioru LNG, czyli gazu skroplonego, więc dostawy zużywane są praktycznie na bieżąco, z niewielkim tylko zapasem.

Bezpieczeństwo energetyczne Europy jest obecnie najważniejszym zagadnieniem, z jakim należy się zmierzyć, ale nie musi być wcale tak, jak zakłada to ten z najgorszych scenariuszy, jednak trzeba być na to przygotowanym, konkludowała Mairead McGuinness.

O podobnych wyzwaniach mówił niedawno premier Micheál Martin i wysiłki gabinetu iść mają obecnie w kierunku zabezpieczenia państwa przed brakami energetycznymi, jednak nie będzie się to wiązać z pomocą, jakiej w okresie wysokich cen na nośniki energii oczekują mieszkańcy wyspy. Kraj zwiększy wydobycie gazu ze swojego pola gazowego Corrib, jednak i to może być niewystarczające, więc zima w Irlandii będzie raczej bardzo trudna, co zasugerował premier Martin.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ukraine detains offi
W Irlandii płacimy