Czterodniowy tydzień pracy może być opłacalny dla wszystkich

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Światowe badania pokazują, że czterodniowy tydzień pracy przynosi wiele korzyści, bo to i zmniejszenie obciążenia pracowników, ale też niższe bezrobocie.

Co podkreśla się na świecie, pracownicy są wtedy bardziej wydajni, więc nie zawsze konieczne jest zatrudnianie nowych osób, chociaż w niektórych zawodach niezbędne. Takie próby, ale bardziej na zasadzie badań podejmowane są również w Irlandii, a już pierwsze wyniki dają wskazanie, że może to być dobre rozwiązanie. Zwolenniczką wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy jest np. ekspertka ds. zarządzania zasobami ludzkimi w HR Siute Caroline Reidy.

Jak stwierdziła, również związki zawodowe w Irlandii przychylne są takiemu pomysłowi i proponują próbne wdrożenia w firmach, co pozwoli określić, czy przedsiębiorstwo może sobie na takie zmiany pozwolić. Nawet Rada Miasta Dublina poparła jednogłośnie taki wniosek.

Caroline Reidy uważa, że może to być trafione rozwiązanie, a wypowiadając się w programie NewsTalk Breakfast, powiedziała:

– Myślę, że wszystkie zwiększone wyzwania związane z ogrzewaniem, kosztami energii, kosztami paliwa i dojazdami do pracy są zdecydowanie uzasadnione i wszystkie koszty opieki nad dziećmi, jeśli ktoś ma dodatkowy (piąty) dzień pracy. W miejscach pracy, w których może to być coś, co jest możliwe – widzieliśmy już, jak niektóre firmy testują czterodniowy tydzień – w tym w Radzie Miasta Dublina. Więc może otwórzmy nasze umysły, aby zobaczyć, czy to zadziała w innych zawodach, które mogą pasować do czterodniowego tygodnia pracy.

Kontynuując swoją wypowiedź, Reidy zaznaczyła, że nawet jeżeli ktoś pracuje o jeden dzień dłużej, aby zaoszczędzić na rachunkach domowych, ponosi koszt w inny sposób.

Caroline Reidy:

– Zaczynamy widzieć ludzi, którzy mówią: „Właściwie mój rachunek za energię elektryczną rośnie, ponieważ jestem w domu – to koszt komputera, ogrzewania itp.”, zwłaszcza gdy wchodzimy w zimę. Zaczynają mówić: „Właściwie to może chciałbym jeszcze trochę wrócić do biura”, ale potem mają koszty paliwa dojazdów i wyjazdów. Firmy również ponoszą koszty pod względem kosztów powierzchni oraz ogrzewania i energii elektrycznej. Być może w zawodach, w których możliwy jest czterodniowy tydzień pracy, co oznacza, że praca jest skondensowana do czterech dni, są oszczędności dla osoby… i potencjalne oszczędności również dla pracodawcy.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

Image by <a href=”https://pixabay.com/users/webandi-1460261/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=1255951″>Andreas Lischka</a> from <a href=”https://pixabay.com//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=1255951″>Pixabay</a>

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nie zapłacisz – n
Emerytalny „koń t

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!