Covidowe szczepionki idą do kosza

Rząd i HSE na wszelkie sposoby przekonuje mieszkańców Irlandii, by korzystali z covidowych szczepionek, jednak apele nie odnoszą pożądanego skutku i preparaty tracą swój termin przydatności do użycia.

W Irlandii nie ma już woli podporządkowania się do wezwań gabinetu i Zarządu Służby Zdrowia, by szczepić się dawkami podstawowymi oraz przypominającymi, więc ilość osób, jakie poddają się szczepieniom przeciwko Covid-19, jest znikoma. Nie ma też woli stosowania innych środków zapobiegania zakażeniom, czyli np. noszenie masek na twarzach również wyszło z mody, co z kolei zaczyna niepokoić lekarzy, a ci obawiają się nałożenia na siebie epidemii grypy i Covid-19.

Medycy ochoczo informują o tym w mediach, a i przestrzegają przed zakażeniami, co wiąże się też z apelami, by poddawać się szczepieniom przeciwko grypie sezonowej oraz Covid-19.

To jednak głos wołającego na puszczy, bo szczepiących się na Covid jest z każdym tygodniem mniej, a to doprowadziło do sytuacji, że mikstury przeciwko koronawirusowi, zaczęły tracić swój termin przydatności.

Tym samym do utylizacji trafi w najbliższych dniach ok. 470 000 szczepionek przeciwko Covid-19, co z kolei narazi na poważne straty Skarb Państwa, który za pieniądze z naszych podatków te właśnie zakupił. Wszystkie szczepionki, które trafią do utylizacji, wyprodukowane zostały przez Novavax, a w sumie użyto z całej partii tylko 400 dawek.

Sam zakup tych szczepionek to koszt pośredni, bo należy do tego doliczyć jeszcze kwotę, jaką HSE będzie musiało zapłacić za odbiór i utylizację preparatu.

Komentujący tę sprawę dziennikarze The Liberal stwierdzili, że to ogromne marnotrawstwo, nawet jak na standardy HSE.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Photo by Ed Us on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandzka whisky bę
Skąd mają pieniąd