Co najmniej 100 tys. dzieci dotkniętych trzęsieniem ziemi w Maroku

Trzęsienie ziemi, które w piątek późnym wieczorem nawiedziło Maroko, było najsilniejsze od 1960 r. Według szacunków ucierpiało w nim ponad 300 tys. osób, z których jedna trzecia to dzieci. UNICEF jest gotów, aby w razie potrzeby podjąć na miejscu działania humanitarne, w ścisłej współpracy z władzami i partnerami ONZ.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 uderzyło w piątek, 8 września, tuż po godz. 23, gdy większość dzieci i rodzin spała w swoich domach. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że w Marrakeszu i górach Atlasu Wysokiego ucierpiało ponad 300 tys. osób. Według władz zginęło ponad 2600 osób, w tym dzieci, a tysiące innych zostało rannych. Liczby te prawdopodobnie jeszcze wzrosną.

© UNICEF_UNI434160_Benkirane

© UNICEF_UNI434160_Benkirane

Zniszczonych zostało tysiące domów, zmuszając wiele rodzin do ucieczki i szukania schronień tymczasowych przy zmieniającej się pogodzie i spadających nocą temperaturach. Szkoły, szpitale i inne placówki medyczne i edukacyjne zostały uszkodzone lub zniszczone, co dodatkowo wpływa na dobrostan najmłodszych. Można się spodziewać, że podobnie jak w przypadku wszystkich poważnych trzęsień ziemi, wstrząsy wtórne prawdopodobnie będą się utrzymywać w nadchodzących dniach i tygodniach, narażając dzieci i rodziny na dalsze ryzyko.

© UNICEF_UNI434158_Benkirane

© UNICEF_UNI434158_Benkirane

UNICEF zmobilizował personel humanitarny, aby na miejscu natychmiast wesprzeć działania pomocowe, prowadzone przez władze Królestwa Maroka. W razie potrzeby jesteśmy gotowi do działania w ścisłej koordynacji z władzami i partnerami ONZ, aby dotrzeć do poszkodowanych dzieci i rodzin.

Dzieci i ich rodziny dotknięte tą katastrofą także w dalszej przyszłości będą potrzebować schronienia, bezpiecznej wody pitnej i żywności, wsparcia psychospołecznego oraz dostępu do podstawowych usług zdrowotnych i edukacyjnych. Sprawne niesienie pomocy i natychmiastowe uruchomienie działań humanitarnych wymaga dysponowania odpowiednimi środkami, które właśnie w takich sytuacjach mogą jak najszybciej być wykorzystane.

Pomóc można już dziś wspierając naszą zbiórkę.

Źr./Fot. UNICEF Polska

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Dlaczego Garda ułat
Duże zainteresowani