Chce, ale czy potrafi?

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Minister mieszkalnictwa podkreślił w swojej ostatniej wypowiedzi, że walka z kryzysem mieszkaniowym jest priorytetem jego i całego rządu.

To nie zmienia jednak faktu, że w kraju poziom bezdomności ponownie wzrósł, więc najnowsze dane Departamentu Mieszkalnictwa mówią o 11 397 osobach bez dachu nad głową, w tym 3480 dzieciach. Minister Darragh O’Brien zaznaczył, że nie brakuje mu woli i determinacji, by walczyć z kryzysem bezdomności, ale dane świadczą przeciwko niemu.

Liczby mówiące o bezdomności w Irlandii zaczęto zbierać w 2014 roku, a od tego czasu poziom bezdomności wyłącznie rośnie, więc można mówić, że żadna z ekip, jakie tworzyły rządy, nie umiała poradzić sobie z problemem. W lipcu 2014 roku, czyli w pierwszym miesiącu, gdy zaczęto rejestrować poziom bezdomności w kraju, ilość osób bez dachu nad głową wynosiła 3258 osób, co wydaje się obecnie ilością znikomą.

Minister Darragh O’Brien:

Niestety w ostatnim miesiącu obserwujemy znaczny wzrost liczby osób doświadczających bezdomności. To jeszcze bardziej podkreśla bezwzględną potrzebę zimowego moratorium na eksmisje, które obowiązuje od listopada do 1 kwietnia przyszłego roku. Walka z bezdomnością pozostaje najwyższym priorytetem naszego rządu, natomiast zasoby i finansowanie nie stanowią przeszkody w podjęciu pilnych działań. Czas moratorium wykorzystamy na przyspieszenie budowy bardzo potrzebnych domów socjalnych, które pomogą osobom doświadczającym bezdomności.

Wcześniej minister spotkał się z wypowiedziami kół opozycyjnych wobec gabinetu, a politycy różnych ugrupowań w ostrych słowach zarzucali rządowi i samemu ministrowi bierność oraz liczne zaniedbania w kwestiach mieszkaniowych, a i podkreślali, że nieumiejętnie prowadzona jest polityka mieszkaniowa na wielu poziomach.

Do krytycznych ocen rządu dołączyły też organizacje charytatywne i świadczące pomoc osobom bezdomnym oraz zagrożonym bezdomnością, bo i one mówią już teraz, iż wyniki o bezdomności i poziom biedy mieszkaniowej, spowodowanej horrendalnymi czynszami jest niewybaczalny. Stwierdzono też, jak robi to Focus Ireland, że bezdomność w kraju stale będzie wzrastać, o ile rząd nie wprowadzi programów, które zaczną działać.

Simon Communities dodaje natomiast, że jest możliwość szybkiej naprawy sytuacji i rząd powinien zająć się 166 000 pustostanów w całym kraju, co wyprowadzi z bezdomności wiele osób, a i poprawi się w ten sposób sytuację rodzin zagrożonych bezdomnością, więc skrócą się listy oczekujących na mieszkania socjalne.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Photo by Ev on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia protestuje
Rząd staje się śm
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.