Rząd staje się śmieszny

Najnowsze dane o bezdomności, ale zestawione z opiniami gabinetu o przyjmowaniu ukraińskich uchodźców wojennych i ich ilości w kraju, są raczej nie na miejscu, bo idą w złym kierunku.

Rząd nie prosi właścicieli domów, żeby przyjmowali pod swoje dachy osoby bezdomne z Irlandii, bo twierdzi, że zaradzi sytuacji, chociaż nie radzi sobie z tym od lat. Prosi natomiast właścicieli domów, aby pod strzechy przyjmowali uchodźców z Ukrainy, bo to ludzie mocno skrzywdzeni przez los i Federację Rosyjską. O ile można zrozumieć tę argumentację i nawet się z nią zgodzić, to należy zapytać, dlaczego nikomu z rządu nie przyszło do głowy, by z takim samym apelem, ale o krajowych bezdomnych zwrócić się do mieszkańców kraju?

Gabinet kolejny raz zaznacza, że osoby, które przyjmą pod swój dach uchodźców wojennych z Ukrainy, mogą liczyć na daleko idącą pomoc władz, otrzymają też dotację w wysokości 800 € miesięcznie, ale nie stanie się tak, gdyby przyjąć do domu lokalnego bezdomnego, bo to całkiem inna kwestia.

Z apelem o przyjmowanie przez osoby prywatne do swoich domów uchodźców zwrócił się minister ds. dzieci, równości i integracji Roderick O’Gorman, który zaapelował o udzielanie gościny w domach wakacyjnych i innych, które wykorzystywane są przez ich właścicieli okresowo. Warto podkreślić, że minister nie zająknął się nawet słowem, iż warto też udzielić gościny bezdomnym z kraju, a wtedy właściciel domu również otrzyma wsparcie rządu. Takiego nie otrzyma i jest jego dobrą wolą, o ile zechce udzielić schronienia bezdomnemu.

Minister O’Gorman dodał, że akcja wyszukiwania domów dla uchodźców z Ukrainy prowadzona będzie przez władze lokalne, a to one zidentyfikować mają domy letniskowe i używane okresowo, by skontaktować się z ich właścicielami i rozpocząć rozmowy o najmie państwowym, jeżeli dom zdatny jest do zamieszkania.

Właściciel nieruchomości mogą oczywiście sami zgłosić się do władz lokalnych, by zadeklarować przyjęcie uchodźców wojennych z Ukrainy, a mogą to zrobić, korzystając ze strony www.offerahome.ie.  

Aktualnie u irlandzkich właścicieli domów mieszka nieco ponad 5500 osób z Ukrainy, co czyni tę liczbę nader skromną, w porównaniu do ilości uchodźców wojennych, jacy są obecnie w Irlandii. Dla przypomnienia można dodać, że do końca roku w kraju spodziewać się można grupy ponad 70 000 Ukraińców, a staną się wtedy drugą, największą grupą mniejszościową w Irlandii, zaraz po Polakach, którzy nigdy nie mogli i nadal nie mogą liczyć na specjalne traktowanie na wyspie.

*

Gabinet poinformował jednocześnie, iż nie spodziewał się, że tak liczna grupa uchodźców wojennych pojawi się w Irlandii, ale i temu nie można się dziwić, bo przecież ani rząd, ani jego służby, raczej nie śledzą facebookowych stron Ukraińców w Unii Europejskiej. Gdyby tak było, od dawna rządzący wiedzieliby, że uchodźcy wojenni wymieniali się na nich informacjami o wysokości świadczeń socjalnych w różnych europejskich krajach, a i warunkach, jakie oferuje się w danym państwie. Co więcej, nawet dzisiaj na irlandzkich stronach Facebooka przeznaczonych dla Ukraińców można znaleźć pytania, czy opłaca się przyjechać do Irlandii, jakie są dodatki socjalne i jak jest z zakwaterowaniem? Przyznam, że wiele osób odradza przyjazd na wyspę, a powodem jest najczęściej brak możliwości zakwaterowania w warunkach domowych. Zwraca się też uwagę, co ja odczytuję, jako zarzut pod adresem Irlandii, iż miejscami kwaterunku są sale gimnastyczne i hale, a w pomieszczeniach śpi nawet po kilkadziesiąt osób.

Ciekawostką jest też, iż wielu Ukraińców, jacy korzystają z pomocy udzielonej w innych państwach, deklaruje, że może zapłacić za możliwość przyjazdu do Irlandii, a i o tym gabinet zdaje się nie mieć pojęcia. Idąc dalej, mało jest pytań o możliwość zatrudnienia w Irlandii, a tę nazwę śladową, chociaż widać pewną zmianę w zachowaniu Ukraińców, którzy już od jakiegoś czasu mieszkają w Irlandii. Zarówno na Facebooku, jak i na forach dyskusyjnych dla Ukraińców z Irlandii, pojawiają się stwierdzenia, iż część z nich zaczęła poszukiwania pracy i ilość zapytań o możliwość zatrudnienia wzrasta, co z kolei poczytuję za dobry kierunek zmian.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Photo by Yura Khomitskyi on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Chce, ale czy potraf
Ryanair rozszerza si