Brak planu i prognoz na utrzymujący się historycznie wysoki poziom bezdomności

Liderka Partii Pracy i rzeczniczka ds. mieszkalnictwa Ivana Bacik potępiła decyzję o zniesieniu zakazu eksmisji po opublikowaniu statystyk Departamentu Mieszkalnictwa dotyczących bezdomności.

Poseł Bacik kolejny raz powiedziała, że przy gigantycznym wzroście bezdomności o 23% rok do roku, nadmierne poleganie na rynku prywatnym oznacza wyścig w dół, jeśli chodzi o mieszkania w Irlandii.

Nawet własne panaceum rządu, plan „pierwszej odmowy” dla najemców, gdy ich właściciel sprzedaje nieruchomość, został ogłoszony bez żadnych szczegółów ani planowania, jak ujawniają pytania parlamentarne.

Poseł Bacik powiedziała:

– 11 742 osób, w tym 3 373 dzieci, żyje obecnie w bezdomności. To poza słowami. To wstyd. Powinno to skłonić rząd do zastanowienia się nad decyzją o zniesieniu zakazu eksmisji, jednak, jak udowodnił Oireachtas w tym tygodniu, rząd jest zbyt zajęty wspieraniem poparcia niezależnych deputowanych, zamiast być ambitnym w kwestii mieszkań w tym kraju. Rząd stracił kontrolę nad rynkiem mieszkaniowym. Przy rekordowym poziomie PKB każdy powinien mieć dom i dach nad głową. Jest to podstawowe prawo, którego ten rząd nie zrealizował. Nie ma dowodów uzasadniających decyzję o zniesieniu zakazu eksmisji, a biorąc pod uwagę utrzymujący się wysoki poziom bezdomności ujawniony w opublikowanych statystykach, wyobrażam sobie, że wielu członków rządu zastanawia się, czy mają zaufanie do podejścia przyjętego w celu zniesienia zakaz eksmisji. (…) Rządowe panaceum w postaci opcji pierwszej odmowy dla najemców jest skazane na niepowodzenie. Jak wynika z odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania parlamentarne, rząd nie ma planu dotyczącego tego środka, a nawet gdyby miał, większość najemców po prostu nie jest w stanie kupić domu, biorąc pod uwagę astronomiczne czynsze, które są pobierane. To, co wydaje się być niezauważalne dla tego rządu, to zwiększone poczucie niepewności, które przyniosło zniesienie zakazu eksmisji. Ludzie nie mogą decydować o sobie, swoim życiu i swoich rodzinach. Ludzie odkładają takie rzeczy jak założenie rodziny, ponieważ nie wiedzą, gdzie będą mieszkać w przyszłym tygodniu. Ludzie naprawdę boją się, że jeśli zostaną eksmitowani, nie będą mieli dokąd pójść. Analiza Daft.ie pokazuje niedobór podaży mieszkań na wynajem dotyczy całego kraju. Obawiam się, że wrota przeciwpowodziowe zostaną otwarte w ten weekend, a najemcom zostaną wręczone tak zwane nakazy eksmisji „bez winy”, które doprowadzą wielu do bezdomności. To potępiające oskarżenie tej konserwatywnej koalicji, że ludzie, którzy ciężko pracują przez całe życie, po prostu nie mają szans ze względu na katastrofę mieszkaniową, którą przeżywają. Partia Pracy chętnie ułatwiłaby przedłużone posiedzenie Dáil, aby zatrzymać ludzi w ich domach i zapobiec tsunami eksmisji, które mogą mieć miejsce w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

Iwana Bacik zwróciła się do ministra mieszkalnictwa z następującym pytaniem parlamentarnym:

Do odpowiedzi pisemnej z dnia  28.03.2023
Numer pytania331  

Numer referencyjny pytania: 15458/23
Departament:  Mieszkalnictwa, Samorządu Lokalnego i Dziedzictwa
Pytanie zadane przez: Ivanę Bacik TD

PYTANIE:

Zwracam się do Ministra ds. Mieszkalnictwa; Samorządu Lokalnego i Dziedzictwa, jeśli planują udzielić lokatorom prawa pierwokupu nieruchomości od właściciela wynajmowanej nieruchomości, jak ustalą cenę sprzedaży według stawki rynkowej?

ODPOWIEDŹ:

W dniu 7 marca rząd zdecydował, że „zimowy okres wyjątkowy”, zgodnie z ustawą o najmie lokali mieszkalnych (odroczenie dat zakończenia niektórych umów najmu) z 2022 r., kończy się 31 marca 2023 r. Odroczone rozwiązania najmu będą obowiązywać w rozłożonych w czasie okres od 1 kwietnia do 18 czerwca 2023 r.

Oprócz bieżących i dodatkowych środków podjętych w celu wprowadzenia zwiększonych opcji, w tym programu najemcy na miejscu, w celu złagodzenia wpływu zakończenia okresu nadzwyczajnego, rząd uzgodnił również szereg nowych środków.
Obejmuje to opracowanie przepisu prawnego, który może wymagać od wynajmującego sprzedającego nieruchomość zaoferowania najemcy „Prawa Pierwszej Odmowy”. Wymagałoby to, aby właściciel sprzedający nieruchomość najpierw zaoferował ją najemcy na podstawie niezależnej wyceny do sprzedaży.

Jeśli najemca nie jest w stanie uzyskać wystarczającej hipoteki od dostawcy finansowego, uprawnieni najemcy mogą uzyskać dostęp do programu pożyczek mieszkaniowych władz lokalnych, który ma już zastosowanie do domów używanych.

Aby najemcy mieli jak najpełniejsze możliwości zakupu domu, skierowałem wniosek do spółki wyznaczonej do prowadzenia działalności w ramach programu First Home o rozszerzenie jej uprawnień, tak aby w przypadkach, w których najemcy otrzymali zawiadomienie o wypowiedzeniu, kwalifikowali się o wsparcie w ramach tego programu.

Szczegóły tych środków są w trakcie opracowywania, a pełne informacje będą dostępne w odpowiednim czasie.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Photo by Jan Gemerle on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wojsko monitoruje ro
Wyśmienity powrót