W Irlandii brakuje leków, a sytuacja pogorszy się w przyszłości
Prezes Irlandzkiego Związku Farmaceutycznego (IPU) stwierdził, że w Irlandii brakuje obecnie około 300 leków, które stosowane są w popularnych chorobach, w tym cukrzycy, przy problemach z ciśnieniem krwi, chorobie Parkinsona i ADHD.
Prezes Tom Murray powiedział na dorocznej konferencji IPU w Athlone, że wywiera to „fenomenalną presję” na farmaceutów w całym kraju i wielu z nich stoi w obliczu wypalenia zawodowego, opisując jednocześnie „niesprawiedliwy” wpływ, jaki ma to na pacjentów. Murray dodał, że niektórzy farmaceuci mogą spędzać do dziewięciu godzin tygodniowo, próbując rozwiązać problemy z zaopatrzeniem, co prowadzi do frustracji wśród członków, którzy gonią za „niedoborami leków, zamiast spędzać ten czas na opiece nad pacjentami”.
IPU ostrzegło, że większość farmaceutów obawia się, iż w nadchodzącym roku problem ten stanie się jeszcze większy, a około 84% farmaceutów ankietowanych przez IPU twierdzi, że spodziewa się nasilenia problemu w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Związek ujawnił również, że w ciągu ostatnich czterech miesięcy wszystkie apteki w Irlandii borykały się z problemem niedoborów leków.
Farmaceuci ostrzegli jednocześnie, że niedobory leków mogą mieć poważny wpływ na pacjentów i ich rodziny.
Prezes IPU Tom Murray powiedział też, że sytuacja jest szczególnie poważna w przypadku dzieci z ADHD i zdarzają się przypadki, w których nie mogą one wrócić do szkoły, ponieważ nie mogą otrzymać leków na czas. Inni pacjenci cierpią z powodu opóźnień w uzyskaniu ważnego leczenia, ponieważ farmaceuci nie są w stanie zapewnić im natychmiastowego dostępu do potrzebnych leków.
IPU stwierdziło, że wszystko to uwydatnia potrzebę podjęcia środków w celu rozwiązania tego poważnego niedoboru, w tym przepisów, które będą wystarczająco elastyczne, aby znaleźć rozwiązania dla pacjentów. Obecnie, jak twierdzi przedstawiciel IPU, farmaceuci mają „do pewnego stopnia związane ręce” i wezwał ministra zdrowia do przyspieszenia planowanego wprowadzenia protokołu dotyczącego poważnych niedoborów, aby farmaceuci mogli w określonych okolicznościach przepisywać leki alternatywne.
Murray wyraził nadzieję, że przepis wejdzie w życie wczesną jesienią tego roku.
W swoim przemówieniu na konferencji IPU minister zdrowia Stephen Donnelly powiedział natomiast, że ustawodawstwo jest już w Dáil i jego zdaniem przyjęte będzie przez wszystkie izby w ciągu najbliższych czterech tygodni. Powiedział jednocześnie, że istnieje grupa ekspertów, która dostarczy farmaceutom protokoły informujące ich o możliwych substytutach leków. Minister Donnelly chce, aby farmaceuci zyskali w przyszłości większe uprawnienia, by mogli świadczyć więcej usług obywatelom.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by National Cancer Institute on Unsplash