Będzie zakaz eksmisji

Rada Ministrów zatwierdzić ma dzisiaj przyjęty przez liderów ugrupowań rządzących plan wprowadzenia okresowego zakazu eksmisji.

Na wczorajszym wieczornym spotkaniu Micheála Martina, Leo Varadkara i Eamona Ryana panowie ustalili, iż należy wprowadzić ograniczony czasowo zakaz eksmisji, co ma związek z sytuacją kryzysową w kraju. Chodzi tutaj przede wszystkim o brak wolnych mieszkań do wynajęcia, a jednocześnie o problemy czynszowe.

Z pierwszych informacji wynika, że zakaz zimowej eksmisji obowiązywać ma od 1 listopada 2022 do 31 marca 2023 roku.


W dokumencie znajduje się klauzula, że w tym czasie właściciele i zarządcy domów, nie mogą wręczać najemcom nakazów eksmisji. Te z kolei będą możliwe, o ile najemca nie płaci czynszu lub zachowuje się niezgodnie z regulaminem najmu.

Przed posiedzeniem gabinetu pytany przez dziennikarzy premier Martin powiedział, że ważne jest, aby chronić osoby zagrożone bezdomnością, ale z zachowaniem równowagi, więc również właściciele domów muszą mieć narzędzia do ochrony swoich interesów.

Micheál Martin:

–  Wchodzimy w zimę i taki jest kontekst. Musiało zostać rozwiązanych wiele problemów, nie tylko podstawy prawne podstawy.

Taoiseach dodał, że nie można wprowadzić zakazu eksmisji na dłuższy okres, gdyż wynika to z „kontekstu prawnego”, więc ochrona najemców działać ma czasowo.

Wniosek o wprowadzenie zakazu eksmisji na okres zimowy przedstawić ma rządowi minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien, a taki krok zapowiadał już wczoraj w wieczornym programie stacji RTÉ. Minister podkreślił, że w jego ocenie, zakaz eksmisji „bez winy lokatora”, jest bardzo potrzebny, ale mogą też doprowadzić do odejścia z rynku nieruchomości wielu wynajmujących aktualnie swoje domy i mieszkania.

Propozycję okresowego zakazu eksmisji z zadowoleniem przyjęły ugrupowania opozycyjne, nie zapominając jednak o słowach krytyki pod adresem rządu, który w ich ocenie zbyt długo zwlekał z tą decyzją, a jednocześnie jest ona wprowadzona na zbyt krótki okres.

Ivana Bacik z Partii Pracy powiedziała, że decyzja gabinetu przyniesie ulgę wielu osobom, ale biorąc pod uwagę skalę kryzysu mieszkaniowego, należałoby wprowadzić długookresowy zakaz eksmisji bez powodu. Należy przyjrzeć się też możliwości wydłużenia zakazu eksmisji, na co rząd właśnie wygospodarował czas, dodała Bacik.

Niestety sprawa już zaczęła być kontrowersyjna, bo przewodnicząca Irlandzkiego Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości Mary Conway stwierdziła, że organizacja, którą kieruje, rozważa zakwestionowanie zakazu eksmisji. Może to prowadzić do napięć, szczególnie w przypadku, gdy właściciel domu jest w tzw. stresie finansowym i zmuszony jest sprzedać nieruchomość. Pani Conway dodała, że wielu właścicieli nieruchomości mieszkalnych odchodzi z rynku, gdyż ten jest nadmiernie regulowany przepisami.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Zdj: Creative Commons Attribution 2.0 Houses of the Oireachtas from Ireland

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Centra danych muszą
Pieniądze z OFE zal