Bardzo zimno będzie również w przyszłym tygodniu?

Met Éireann koncentruje się teraz na ostrzeżeniach, jakie wydane zostały na ten tydzień i przypomina, że dzisiaj w dzień będzie bardzo zimno, ale mówi też o przyszłym tygodniu.

Dzisiaj w ciągu dnia temperatury mogą być w niektórych częściach kraju ujemne, a i nadchodząca noc będzie bardzo zimna, więc wciąż istnieje wysokie prawdopodobieństwo opadów śniegu. W mocy pozostaje żółte ostrzeżenie o mrozie, a mieszkańcy kraju poproszeni zostali, by na bieżąco śledzili komunikaty Met Éireann, które pojawiają się na stronie internetowej tej instytucji.

Jak dodaje Met Éireann, ale mówi o tym również AA Roadwatch, drogi w całym kraju będą dzisiaj rano bardzo śliskie, więc należy zwracać baczną uwagę na warunki, jakie na nich panują. Zaleca się wcześniejsze wyjazdy do pracy, ale też zmniejszenie prędkości jazdy, aby uniknąć możliwości poślizgów i zabezpieczyć sobie odpowiednią drogę hamowania.

Maksymalna temperatura w dzień to +5 stopni Celsjusza, a będzie to w okolicach godziny 14:00, jednak temperatury zaczną się dzisiaj bardzo szybko obniżać, więc już wczesnym wieczorem będą ujemne. Po zachodzie słońca wystąpią w wielu częściach kraju mgły, a będą marznąć i osadzać się na każdej powierzchni, czyli wtedy właśnie na drogach ponownie zrobi się bardzo ślisko.

Matthew Martin z Met Éireann powiedział:

– W nadchodzących dniach pogoda stawać się będzie coraz zimniejsza. Ostrzeżenie pogodowe obowiązuje do poniedziałku, przewidując mróz, lód i zimowe przelotne opady.

Najbliższej nocy możliwe są przelotne opady śniegu, przeważnie w północnej części Irlandii, a najbardziej prawdopodobne są w Ulsterze. Prawdopodobne są również w centralnej części kraju oraz w niektórych obszarach Connacht. Również Leinster jest potencjalnym miejscem opadów śniegu w najbliższych dniach, jednak wciąż nie ma pewności, że tak się stanie.

Zimne dni i noce pozostaną z nami przynajmniej do poniedziałku, ale weekend ma być wyraźnie zimny, z temperaturami w dzień do maksymalnie +3 stopni Celsjusza.

Met Éireann mówi też o perspektywach na przyszły tydzień, a podkreśla, iż nie ma jeszcze pewności, ale bardzo prawdopodobne jest, że takie same warunki pogodowe towarzyszyć nam będą przez większą część kolejnego tygodnia. Jest jednak szansa na niewielkie ocieplenie, ale bardziej prawdopodobne jest, iż zbliży się do nas kolejna masa arktycznego powietrza, co spowoduje obniżenie temperatury w dzień do nawet -4 stopni Celsjusza, a i oblodzenie dróg i chodników.

Możliwe będą też zimowe burze, opady gradu, pojawiać się ma marznąca mgła, ale potwierdzenie tych przewidywań lub zaprzeczenie obecnej opinii pojawi się w okolicach weekendu, gdyż układ frontów atmosferycznych jest niestabilny.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

Photo by JavyGo on Unsplash

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kremlin dismisses ru
Brak mieszkań spowa