Bankomaty muszą wydawać niższe nominały

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Komisja ds. Finansów Oireachtas ustaliła, że bankomaty w Irlandii bardzo często nie oferują wypłat gotówki o niższych nominałach, więc nie realizują ustawy o dostępie do gotówki.

Najczęściej, mówi się w oświadczeniu Komisji, bankomaty oferują nominały w wysokości 50 € i wyższe, a regularnie brakuje w nich tych o nominale 20 euro. To musi się zmienić, uznali posłowie i senatorowie, którzy rekomendują wprowadzenie przepisu, a ten wymagać będzie od operatorów bankomatów, aby nominały 20 € były stale dostępne w maszynach do pobierania gotówki.

Komisja ds. Finansów zaleca również, aby wymóg prawny przyjmowania gotówki w handlu detalicznym, ale i wszędzie tam, gdzie prowadzone są rozliczenia, poddawany był cyklicznej kontroli, co powstrzyma nielegalne praktyki ograniczające możliwość płacenia gotówką.

Komisja wezwała ministra finansów, aby w najbliższym czasie przedstawił jej ustawowe propozycje zmian w przepisach, co rozpocznie proces legislacyjny.

W dokumencie przesłanym właśnie do Departamentu Finansów podkreślono, iż nie można doprowadzić do wykluczenia społecznego z powodu ograniczeń w dostępie do gotówki lub płatności z wykorzystaniem pieniędzy w formie fizycznej.

Najnowsze propozycje są uzupełnieniem do rządowej ustawy o gotówce i posługiwaniem się nią w Irlandii, a już wcześniej uznano, że takie praktyki, więc odmowa przyjęcia jakiejkolwiek formy płatności, może być uznana za dyskryminację.

Teraz sprawa ma być uregulowana, a przepisy wejdą w życie do końca roku, przynajmniej taki okres rekomenduje Komisja ds. Finansów Oireachtas.

Na propozycję Komisji zareagowały instytucje finansowe i twierdzą, że nakaz wypłaty niższych nominałów spowoduje podniesienie kosztów prowadzenia działalności, więc może podnieść koszty obsługi klientów. Wówczas również klienci banków płacić będą za świadczenie usług bieżących więcej.

Na to również zareagowała Komisja, która stwierdziła, iż potrzebne są dodatkowe przepisy ograniczające takie praktyki i zwróci się z propozycją do ministra finansów. Komisja ds. Finansów uznała, że to groźby wobec proponowanych zmian prawnych i nie mają racjonalnych podstaw.

Banki i instytucje finansowe będą także zobowiązane, aby na terenie swojego działania, utrzymywać wyznaczoną ilość maszyn wypłacających gotówkę, co będzie realizacją ustawy o dostępie do gotówki.

Bogdan Feręc

Źr. Irish Examiner

Photo by Giovanni Gagliardi on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ubrania tanich sprze
W Irlandii internet

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!