Badania przesiewowe powinny być dostępne dla wszystkich dzieci

Kelleher wezwał irlandzki rząd do zwiększenia nacisków i uprawnień do badań przesiewowych noworodków na poziomie UE, co powinno dotyczyć wszystkich dzieci.

Poseł do Parlamentu Europejskiego z Fianna Fáil Billy Kelleher wezwał rząd Irlandii do przejęcia inicjatywy w dążeniu do minimalnych uprawnień do badań przesiewowych noworodków lub wszystkich dzieci urodzonych w Unii Europejskiej.

Kelleher, jako członek Komisji Zdrowia Publicznego Parlamentu Europejskiego (SANT) i były rzecznik partii ds. zdrowia narodowego, wezwał do tego rząd przed konwencją w sprawie przyszłości Europy. 

Europoseł Billy Kelleher powiedział:

– Konwencja, jeśli uzyska zgodę rządów państw członkowskich, może przyjrzeć się potencjalnej zmianie traktatu i może zalecić, aby UE przyjęła większe kompetencje, jeśli chodzi o zdrowie publiczne. Test znany jako „test nakłucia pięty”, jest prosty i tani w wykonaniu, jednak wiele krajów, w tym Irlandia, nie wykorzystuje go najlepiej. Na przykład w Irlandii przeprowadza się testy na dziewięć chorób lub zaburzeń genetycznych. Francja testuje jeszcze sześć Hiszpania testuje 24. W wielu krajach wschodnich liczby są znacznie gorsze. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy, podczas moich spotkań z sektorem farmaceutycznym nad nową strategią farmaceutyczną UE, wyczuwam wśród nich gotowość do poparcia takiego programu. Widzę dwa główne pozytywy. Po pierwsze, dzieci z rzadkimi chorobami zostaną szybciej zdiagnozowane i zaczną otrzymywać leczenie, a po drugie, lepiej zrozumiemy rozpowszechnienie rzadszych chorób i zespołów w całej UE, co będzie stymulować do lepszych badań nad nowymi metodami leczenia. Irlandia musi wspierać rozwój europejskiej unii zdrowia, a częścią takiej unii byłyby ustandaryzowane praktyki badań przesiewowych noworodków w całej Unii Europejskiej. Powinna również przede wszystkim zwiększyć liczbę chorób i zaburzeń, na które przeprowadza testy w Irlandii i pokazać przywództwo.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: MEP Billy Kelleher

Photo by Christian Bowen on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Prawie wszyscy miesz
Wpływ funduszy euro