AIB się broni. Urzędnicy wiedzieli o planach. Ktoś mija się z prawdą

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Rząd utrzymywał do niedawna, że nie wiedział nic o planie likwidacji operacji gotówkowych w 70 punktach prowadzonych przez AIB, jednak władze banku stwierdziły, że było całkiem inaczej.

Wg AIB, Departament Finansów poinformowany został o zamierzeniach banku już kilka tygodni temu i opracowuje plan zmniejszenia ilości placówek, w których dokonywać się będzie operacji z użyciem gotówki. Przed ogłoszeniem tej decyzji, Departament Finansów miał być też poinformowany w pełnym zakresie zmian, jakie mają nastąpić, a stało się to na cztery dni przed podaniem informacji do publicznej wiadomości.

Tym samym w chwili upublicznienia wiadomości Departament Finansów dokładnie wiedział, że taki krok jest zaplanowany, a znał też szczegóły całej operacji, przynajmniej wynika to z oświadczenia AIB, do jakiego dotarli dziennikarze Irish Independent.

Jak się okazuje, potwierdzeniem słów banku może być decyzja Departamentu Finansów, który poinformował AIB, aby wstrzymał się z podejmowaniem ostatecznych decyzji i publikowaniem informacji o likwidacji usług w zakresie obrotu gotówkowego do chwili, gdy zostanie dodatkowo poinstruowany o szczegółach kontrowersyjnego posunięcia.

Po reakcji świata polityki, Bank AIB zapowiedział, że wstrzymuje swoją decyzję o likwidacji 70 placówek, a mieszkańcy, którzy mieli spotkać się z likwidacją wyznaczonych punktów, zawdzięczają to posłom z terenów wiejskich, bo to oni wywierali presję, aby decyzja została odroczona. Kolejną konsekwencją nacisków politycznych jest, wyznaczone na przyszły tydzień spotkanie premiera z szefem banku AIB Colinem Huntem, a i wezwanie dyrektora generalnego AIB przed oblicze Komisji ds. Finansów Oireachtas.

Wcześniej minister stanu w Departamencie Finansów Seán Fleming upierał się, że on i minister finansów Paschal Donohoe, nic nie wiedzieli o planach AIB. Minister Donohoe stwierdził jednak, że o decyzji AIB, dowiedział się na krótko przed opublikowaniem tej decyzji i był nią zaskoczony.

AIB nie chce dodatkowo komentować tej sprawy, ale wiadomo, że na posiedzeniu, na którym podejmowano decyzję o zakończeniu obsługi gotówkowej w 70 oddziałach AIB, nie był obecny żaden przedstawiciel Departamentu Finansów.

Sprawa będzie miała swój dalszy ciąg w przyszłym tygodniu, a wydaje się, że coraz bliżej jest zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Dáil i zadawania pytań zarówno ministrowi finansów, jak i premierowi, czy mają jakąkolwiek kontrolę nad instytucjami, których udziałowcem jest Skarb Państwa.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Radykalna zmiana sys
Badania NCT ponownie

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!