300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

Po ponad dekadzie toczącego się konfliktu, dzieci w Libii dotknęła kolejna tragedia. Cyklon Daniel, który uderzył we wschodnią część kraju, pochłonął życie ponad 5 tys. osób, tysiące uznaje się za zaginione. Zniszczone domy, szpitale, szkoły i inna niezbędna infrastruktura oznacza, że rosnąca liczba dzieci i rodzin rozpaczliwie potrzebuje pomocy humanitarnej.

Cyklon Daniel spowodował gwałtowną powódź, przerywał tamy i niszczył budynki w wielu miastach wschodniej Libii. Co najmniej 30 tys. osób musiało opuścić domy, szukając schronień tymczasowych, a wiele obszarów pozostaje odciętych i niedostępnych. Co najmniej trzy szpitale są obecnie nieczynne, a przynajmniej dziesięć ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej jest zalanych. Szczególnie ucierpiało nadmorskie miasto Derna, którego odbudowa po zniszczeniach wywołanych wcześniejszym konfliktem została cofnięta o lata, biorąc pod uwagę skalę obecnej tragedii.

© UNICEF_UNI435918_Alturki

© UNICEF_UNI435918_Alturki

Poza bezpośrednim ryzykiem śmierci i obrażeń, powodzie w Libii stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa dzieci. Ograniczony dostęp do bezpiecznej wody znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia biegunki i epidemii cholery, a także odwodnienia i niedożywienia. Tymczasem dzieci, które tracą rodziców lub zostają oddzielone od swoich rodzin, są bardziej zagrożone przemocą czy wykorzystaniem.

W krótkim czasie to druga, po trzęsieniu ziemi w Maroku, katastrofa naturalna, z którą musimy się mierzyć. Następstwa ekstremalnych zjawisk pogodowych często najsilniej uderzają w najmłodszych. Gwałtowne powodzie, takie jak ta w Libii, poza bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia ograniczają dostęp do bezpiecznej wody pitnej, zwiększają skalę niedożywienia, zakłócają możliwość nauki i rozwoju. Naszym priorytetem na miejscu jest zapewnienie opieki zdrowotnej, dostarczanie wody i usług sanitarnych, zadbanie o wsparcie psychospołeczne oraz zapobieganie chorobom powodowanym przez zanieczyszczoną wodę

Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska

UNICEF, który aktywnie wspiera dzieci w Libii od 1957 r., zmobilizował niezbędne zasoby, aby wesprzeć natychmiastową reakcję humanitarną. Obejmują one niezbędne środki medyczne dla 10 tys. osób, 1,1 tys. zestawów higienicznych, materiały do uzdatniania wody, a także zestawy odzieżowe dla 500 dzieci.

© UNICEF_UNI435917_Alturki

© UNICEF_UNI435917_Alturki

Sprawne niesienie pomocy i natychmiastowe uruchomienie działań humanitarnych wymaga dysponowania odpowiednimi środkami, które w razie potrzeby mogą jak najszybciej być wykorzystane. Pomóc można już dziś wspierając naszą zbiórkę.

UNICEF Polska

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Odblokowanie nowych
Krynica Forum: dewel