3 dni bez dojazdów do pracy

Od kiedy rozpoczęła się pandemia, rząd zdwoił naciski, aby praca wykonywana była z domów, ale trafiał na opór pracodawców, chociaż nie można powiedzieć, żeby wszyscy pracownicy przekonani byli do takiego pomysłu.

Obecnie może stać się inaczej, bo minister Heather Humphreys opublikuje dziś szczegóły nowej inicjatywy, a także szereg innych środków mających na celu promowanie korzystania z centrów pracy zdalnej. Wg propozycji rządu, pracownik będzie mógł zażądać od swojego pracodawcy trzech dni „wolnych” od pracy, a tę świadczyć będzie z któregoś z lokalnych centrów pracy zdalnej. Takie rozwiązanie zmniejszyć ma ilość osób dojeżdżających codziennie do biur, a jednocześnie oszczędzi pracownikom średnio 75 € tygodniowo.

Nowy program wprowadzony zostanie, aby zachęcić pracowników do korzystania z licznych już teraz lokalnych centrów pracy zdalnej, a wstępem do takiej pracy stanie się rejestracja na stronie connectedhubs.ie.

Co istotne, osoba zarejestrowana jako pracownik zdalny, będzie mogła korzystać z dowolnego centrum w całym kraju, więc nawet kiedy wyjedzie na kilka dni poza miejsce zamieszkania, będzie mogła wykonywać pracę z innego centrum na terenie kraju. W Irlandii jest obecnie 10 000 miejsc pracy zdalnej, które przygotowane zostały przez rząd i wydaje się, że wkrótce mogą być one wykorzystane i powstawać będą kolejne.

Departament ds. Obszarów Wiejskich dysponuje informacjami, a te mówią, iż wiele osób chętnie skorzystałoby z możliwości pracy zdalnej, jednak nie mogą pozwolić sobie na stworzenie miejsca pracy w domu. Lokalne centra pracy zdalnej mają być natomiast odpowiedzią na takie potrzeby, a jednocześnie stać się zachętą do przechodzenia na tryb pracy zdalnej. Departament spodziewa się też, że największą popularnością program cieszyć się będzie na obszarach wiejskich oraz w małych miasteczkach, co będzie też dodatkowym impulsem do rozwoju tych miejsc, gdyż lokalni mieszkańcy i jednocześnie użytkownicy hubów, napędzać będą lokalne gospodarki.

Minister Humphreys zarezerwowała też 5 mln € dodatkowych środków na modernizację przynajmniej 81 obiektów, które mogą być wykorzystane do wykonywania pracy zdalnej. Fundusze te wykorzystać można na rozbudowę istniejących hubów oraz kabin zapewniających prywatność. Pieniądze można wykorzystać również do przekształcania istniejących przestrzeni w planie otwartym, w tym na biura modułowe, studia lub ulepszanie infrastruktury audiowizualnej, sieciowej i konferencyjnej. 

Obecnie istnieją 242 centra pracy zdalnej, co stanowi około 60 procent z 400 obiecanych w ramach pięcioletniego rządowego planu Our Rural Future, podkreśla się w komunikacie.

Jak powie dzisiaj minister Humphreys, praca rządu koncentrować się będzie teraz na przekonywaniu właścicieli firm, aby i oni włączyli się do programów pracy zdalnej, co w niedalekiej przyszłości, może przełożyć się na konkretne oszczędności, gdyż zmniejszą się ich wydatki za najem lokali oraz rachunki energetyczne.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Rural Affairs

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish PM unveils de
Czy Boris Johnson pr