Zimowe utrzymanie dróg powinno być priorytetem

Rzecznik Sinn Féin ds. komunikacji i transportu Martin Kenny wezwał ministra samorządu lokalnego Darragha O’Briena do zaangażowania się w plan działania w odpowiedzi na to, że społeczności wiejskie muszą stawić czoła zimowym miesiącom i bardziej niesprzyjającym prognozom pogody. 

Wezwania te wynikają z faktu, że wielu operatorów lokalnych nie jest w stanie świadczyć swoich usług transportowych z powodu oblodzenia dróg w miesiącach zimowych. 

W przemówieniu poseł Kenny powiedział:

– Na wielu obszarach wiejskich mamy sytuację, w której drogi drugorzędne nie są posypywane piaskiem podczas oblodzenia lub odpowiednio odśnieżane. Ma to wpływ na funkcjonowanie usług autobusowych Local Link, które stanowią istotne połączenie dla wielu miast i wsi na obszarach wiejskich Irlandii. Wraz ze wzrostem liczby osób pracujących w domu lub w modelu hybrydowym rośnie także ich zależność od usługi Local Link w swoich społecznościach. Teoretycznie Departament Samorządu Lokalnego i władze lokalne są odpowiedzialne za zapewnienie, że drogi obsługiwane przez pojazdy NTA są odśnieżone i zdatne do użytku. W rzeczywistości tak nie jest. Kontaktowałem się zarówno z operatorami połączeń lokalnych, jak i z osobami dojeżdżającymi do pracy korzystającymi z tych usług, które zgłaszają odwołania tras z powodu nieodśnieżania lub niesypywania dróg drugorzędnych podczas zimnej lub niesprzyjającej pogody. Wcześniej napisałem zarówno do ministra, jak i do NTA, aby wyrazić moje zaniepokojenie i podkreślić tę kwestię. Rząd ma czas na zaplanowanie tych wydarzeń, a społeczeństwo musi wiedzieć, z czym te plany się wiążą. Zwracam się do ministra o zobowiązanie się w szczególności do zapewnienia obecności zespołów do posypywania piaskiem i oczyszczania dróg drugorzędnych na użytek tych służb. Należy zachęcać osoby korzystające z transportu publicznego na wiejskich obszarach Irlandii do dalszego zmniejszania swojego śladu węglowego. Jednym z najbardziej podstawowych sposobów, w jaki możemy to osiągnąć, jest zapewnienie niezawodności usług przez całą zimę. 

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Sinn Fein

Photo by Claude Laprise on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Widoczne spowolnieni
Królowa włoskich D