Zapowiada się wstrząs na rynku energetycznym Irlandii

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Wkrótce z Irlandii może zniknąć jeden z największych dostawców energii elektrycznej i gazu, co może oznaczać głębokie zmiany dla odbiorców.

Zapowiadając wystawienie na sprzedaż firmy energetycznej Energia, wywołany został niepokój na całym rynku energetycznym Zielonej Wyspy, która tracąc jednego z dostawców, zmniejszy też konkurencyjność wśród dostawców prądu i gazu. Może się wówczas okazać, że sytuacja przypominać będzie tę z rynku bankowego, który jest obecnie w Irlandii bardziej niż ubogi.

Jeżeli Energię nabędzie właściciel spoza wyspy, sytuacja nie powinna ulec pogorszeniu, jednak całkiem inaczej stanie się, jeśli na zakup zdecyduje się któryś z rodzimych dostawców, i klientów Energii włączy do puli swoich odbiorców.

Wówczas stanie się najpotężniejszym operatorem na tutejszym rynku energetycznym, który będzie mógł kształtować ceny w całej Irlandii.

Energia zaproponowała cenę wywoławczą przekraczającą 2 miliardy euro, więc kwota jest dosyć wysoka, jednak firma otwarta jest również na inne propozycje i deklaruje gotowość do negocjacji.

W imieniu tego dostawcy prądu i gazu negocjacje z potencjalnymi nabywcami prowadzić ma firma „I Squared Capital”, która skupia się w swojej działalności na globalnych inwestycjach infrastrukturalnych. Firma posiada w swoim portfelu także przedsiębiorstwa energetyczne, użyteczności publicznej, transportowe i telekomunikacyjne w Ameryce Północnej oraz Europie, jednak w Irlandii chce, aby reprezentowana była przez inne podmioty, jakie w jej imieniu zajmą się sprzedażą.

„I Squared Capital” nabyła pakiet większościowy Energii, który dał jej możliwość podejmowania kluczowych decyzji od 2016 roku.

Aktualnie Energia obsługuje ponad 250 000 klientów z Republiki Irlandii oraz prawie 500 000 z Irlandii Północnej, co stanowi potężną bazę odbiorców prądu, a to może leżeć w zainteresowaniu kilku największych graczy z tutejszego rynku.

Żaden z dostawców z wyspy nie informuje jeszcze, iż jest zainteresowany zakupem Energii, ale w tego typu decyzjach i negocjacjach, bardzo często prowadzi się rozmowy w głębokiej tajemnicy.

Eksperci ds. rynku energetycznego Irlandii są zdania, że o ile dojdzie do tej transakcji, może to być jednym z największych wstrząsów na rynku dostaw prądu i gazu na wyspie, który wpływać będzie zarówno na odbiorców indywidualnych, jak i na przemysłowych.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Matthew Henry on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nowy dom bez wody
Rodzice w Irlandii p

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!