Rodzice w Irlandii pomijają posiłki, aby nakarmić dzieci

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

W kraju wzrosła ilość rodziców, którzy ograniczają swoje porcje żywności, żeby ich dzieci miały co jeść, twierdzi organizacja charytatywna Barnardos.

Obecny wzrost od ubiegłego roku Barnardos ocenia na 12%, a 41% rodziców biorących udział w ankiecie odpowiedziało, że zmniejszyło wielkość swoich posiłków lub niektóre pomija, żeby zapewnić jedzenie swoim dzieciom. Badanie w imieniu Barnardos przeprowadziły pracownia Coyne Research i ALDI Ireland Food Insecurity Research, a w opisie ankiety stwierdzono, że w kraju obniża się bezpieczeństwo żywnościowe w rodzinach z dziećmi.

Coraz większa grupa gospodarstw domowych z dziećmi ogranicza wydatki na jedzenie dla osób dorosłych, pożycza pieniądze na zakup jedzenia, korzysta z banków żywności, ale i zmniejszyła wydatki na inne cele, w tym zakup odzieży, koszty leczenia oraz zajęcia pozalekcyjne dla dzieci, aby mieć pieniądze na zakup żywności.

Z badania Coyne Research i Aldi wynika, że 24% respondentów w roku ubiegłym zmuszona została do pożyczania pieniędzy na zakup żywności dla dzieci, a w 2022 roku w styczniu i październiku było to odpowiednio 11 oraz 16 procent. 21% ograniczyło zajęcia pozalekcyjne swoich pociech, co pozwoliło na zakup jedzenia.

Największym obecnie zmartwieniem rodzin jest presja kosztów utrzymania, ale i obawy, czy będą mogły zapewnić odpowiednią ilość jedzenia swoim dzieciom, a ta grupa stanowi już 45% wszystkich badanych. W roku ubiegłym czasami lub zawsze martwiło się o możliwość zakupu jedzenia 42% respondentów, a w styczniu 2022 roku było to 19% odpowiadających.

Wśród osób, które martwią się o koszty związane z utrzymaniem, 26% odpowiedziało również, że czują się winne tej sytuacji, a 17% ma problem z proszeniem o pomoc.

76% rodziców odpowiedziało, że ich rodzina zawsze lub w większości jada razem główny posiłek, a 92% stara się, aby posiłki były głównie domowe. Jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków, 83% najczęściej gotuje posiłki od podstaw, a 82% włącza do swoich posiłków głównie lub zawsze owoce, lub warzywa. 94% rodziców powiedziało, że codziennie stara się zapewnić swoim dzieciom świeże owoce i warzywa.

Organizacja Barnardos zasugerowała rządowi rozszerzenie programu gorących posiłków szkolnych na szkoły średnie; program dożywiania pozaszkolnego dla dzieci pozostających na utrzymaniu, w trakcie zajęć szkolnych oraz zwiększenie celowego wsparcia w budżecie na 2025 rok.

Badanie przeprowadzone było na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych mieszkańców Irlandii i uważa się je za miarodajne.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Kim Cruickshanks on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zapowiada się wstrz
Podróże lotnicze p

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!