Załamała się sprzedaż covidowych produktów

Firmy farmaceutyczne, które liczyły, że sprzedaż szczepionek wyprodukowanych jako panaceum na Covid-19 potrwa jeszcze przez przynajmniej kilka lat, ale nieco przeszacowały zainteresowanie nimi rynku.

Tak dzieje się np. w przypadku firmy farmaceutycznej Pfizer, która poinformowała właśnie, iż zarówno pigułka, jak i szczepionka Covid-19, nie sprzedają się dobrze, a można też mówić o coraz mniejszym, a niekiedy nawet braku zainteresowania tymi produktami.

Oznacza to, że rynek w tym zakresie, ale też innych kluczowych farmaceutyków, jakie produkuje Pfizer, jest w stanie stagnacji lub recesji, co kazało obniżyć prognozy finansowe tej firmy na 2023 rok.

Z danych, jakie są dostępne, wiemy natomiast, iż sprzedaż pigułek oraz szczepionki Covid-19, niezależnie od tego, czy była ona pomocna w jakikolwiek sposób osobom zakażonym, czy też nie, przyniosła Pfizerowi wraz z innymi produktami dziesiątki miliardów dolarów zysku. Z oficjalnych informacji wiadomo również, że szczyt sprzedaży przypadał wówczas na 2021 rok, kiedy Pfizer i inne firmy farmaceutyczne realizowały zamówienia rządowe.

W przypadku firmy Pfizer konieczne stało się również ograniczenie sprzedaży, a co się z tym wiąże produkcji niektórych farmaceutyków, nie wyłączając z tego pigułek oraz innych preparatów związanych z pandemią Covid-19.

Jak czytamy w informacji przekazanej przez agencję Reuters, sprzedaż covidowych produktów firmy Pfizer w drugim kwartale osiągnęła znacznie gorsze wyniki, co spowodowało, że firma zmniejszyła swoją prognozę sprzedaży o 1 mld USD (910 mln €) z przewidywanej na ten rok.

Analitycy spodziewają się, iż wkrótce takie same informacje pojawią się u innych producentów farmaceutyków, bo i w ich przypadkach można mówić o nieco niższej sprzedaż, niż wcześniej zakładana.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Photo by Spencer Davis on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
UK defense ministry
Opłata PSO w kwocie