Wzrosła liczb niewypłacalności irlandzkich firm

Firma Deloitte opublikowała statystyki, które dotyczą niewypłacalności irlandzkich firm, a ich ilość znacznie wzrosła od ostatniego roku.

W pierwszych trzech miesiącach roku Deloitte zanotował 146 upadłości, co wskazuje, że wzrost w porównaniu do poprzedniego roku wynosi 22%, ale był niższy w porównaniu do ostatniego kwartału ub. roku, kiedy zamknięte zostały 154 firmy. Przedstawiciel Deloitte uważa, że wracamy właśnie do poziomu upadłości, jakie obserwowane były w 2019 roku, czyli przed pandemią, ale dodaje również, że ilość upadłości może w tym roku wzrosnąć.

David Van Dessel z Deloitte powiedział:

– Przy obecnym tempie aktywności, jeśli spojrzeć wstecz na ostatnie sześć miesięcy, rok kalendarzowy 2023 byłby z nieco wyższym wskaźnikiem niż poziom z 2019 r. Jest bardzo prawdopodobne, że [pandemia] jest jedną z głównych przyczyn wzrostu bieżącej aktywności. Jeśli spojrzysz na dane dotyczące niewypłacalności przedsiębiorstw w latach 2020 i 2021, zauważysz sprzeczne z intuicją ograniczenie aktywności, podczas gdy niezbędne i pożądane wsparcie rządowe było aktywne.

Wg Deloitte, w tym roku dojdzie do ok. 600 upadłości przedsiębiorstw, natomiast w 2022 roku było ich w okolicach 500. Dla porównania w całym 2021 roku płynność finansową utraciło 401 przedsiębiorstw w kraju, a rok wcześniej 575.

Ostatnie wzrosty przypisać można skutkom Covid-19, ale też rosnącej inflacji, wzrastającemu stale oprocentowaniu kredytów, jak i ograniczeniom wydatków konsumenckich.

Wiele firm zaczęło wprowadzać też restrukturyzację swoich przedsiębiorstw i w tym przypadku wzrost jest na poziomie 70%, co z jednej strony pokazuje pozytywny kierunek zmian, ale też, iż zmieniło się środowisko biznesowe.

Najwięcej tegorocznych upadłości odnotowano w sektorze usługowym, w tym 14 dotyczyło świadczących usługi finansowe, 21 w budowlance i 19 w hotelarstwie.

Większość upadłości firm miała miejsce w Leinster i tam z rynku zniknęło 114 firm, co w rachunku ogólnym stanowi 78% wszystkich zlikwidowanych biznesów.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Microsoft 365 on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: