Minister Ryan chciałby opłat za korki
Krajowa strategia zakłada, że stopniowo zmieniać się ma wykorzystanie przestrzeni publicznej, która przeznaczona jest dla wszelkiego ruchu, więc samochodów, pieszych i transportu publicznego.
W planach jest wyznaczenie większej ilości stref wyłączonych z ruchu samochodowego, co będzie miało miejsce głównie w miastach, a samochody zastąpić mają rowery, hulajnogi, transport publiczny i większa ilość szerszych chodników oraz pasaży spacerowych. Co ciekawe, w planach Departamentu Środowiska pojawiła się też myśl, że opodatkowanie miast opłatą za korki na ulicach, może przełożyć się na wprowadzenie opłat dla osób wjeżdżających do centrów i w granice administracyjne, co z kolei ma zmniejszyć atrakcyjność poruszania się po nich własnym pojazdem.
O taką zgodę wystąpi dzisiaj minister Eamon Ryan, który na posiedzeniu Radu Ministrów przedstawi szczegóły planu, co będzie wg niego walką z zakorkowaniem irlandzkich miast.
Minister środowiska może mieć jednak problem z uzyskaniem zgody ministrów na taki krok, przynajmniej w zakresie wprowadzenia opłat od korków, bo swoje zdanie zaprezentował już premier Leo Varadkar, który jest wyraźnym przeciwnikiem tego rozwiązania. Wg szefa gabinetu, takie propozycje mogą być rozważane, kiedy pojawią się dodatkowe usługi w transporcie miejskim, więc jak w przypadku Dublina, metro, które połączy lotnisko w Dublinie z centrum, zakończone zostaną projekty infrastrukturalne w udrożnienie ruchu i wszystkie pojazdy w kraju będą elektryczne.
Leo Varadkar:
– Nie ma obecnie propozycji tego rządu, aby wprowadzić opłaty za zwiększanie się ruchu.
Premier dodał, że nie jest wolą jego gabinetu, by wprowadzać również opłaty za korki na ulicach, a partia Fine Gael takiemu rozwiązaniu sprzeciwi się z całą mocą.
Na posiedzeniu Rady Ministrów szef resortu ds. dzieci Roderic O’Gorman przedstawić ma propozycje zmian w ustawie o opiece nad dziećmi, w tym wzmocnienie niektórych aspektów prawa, wzmocnić ochronę dzieci i dawać większe możliwości opieki nad dziećmi. Departament ds. Dzieci zmienić chce przepisy w taki sposób, aby nadrzędną zasadą było dobro dziecka, a także nałoży obowiązek na organa państwowe, aby współpracowały ze sobą i pod nadzorem agencji TUSLA.
Bogdan Feręc
Źr: RTE
Image by David Mark from Pixabay