Wyniki badań młodzieży są głęboko niepokojące

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

– Grozi nam ponowne stanie się narodem emigrantów ze względu na koszty utrzymania i kryzysy mieszkaniowe –

Według posłanki socjaldemokratów Holly Cairns nowe badania przeprowadzone na zlecenie Narodowej Rady Młodzieży Irlandii kreślą ponury obraz tego, jak młodzi ludzie postrzegają życie w dzisiejszej Irlandii.

Posłanka Cairns, która jest rzecznikiem partii ds. sprawiedliwości społecznej powiedziała:

– Wyniki badania Red C pokazują, że ponad 70 procent młodych ludzi w wieku od 18 do 24 lat rozważa wyjazd za granicę w celu poprawy jakości życia. Co niepokojące, ośmiu na dziesięciu ankietowanych stwierdziło, że obawia się o przyszłość, a 50 procent zgłasza pogorszenie stanu zdrowia psychicznego z powodu kosztów życia w kryzysie. Prawie połowa osób, które wzięły udział w badaniu, powiedziało, że ​​z trudem wiąże koniec z końcem, a wielu uważa, że ​​sytuacja mieszkaniowa jest teraz gorsza niż sześć miesięcy temu. Odkrycia te są szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę, że młodzi ludzie poświęcili tak wiele podczas pandemii, od zakłóceń w ich edukacji po ominięcie ważnych kamieni milowych i brak socjalizacji. Wyniki ankiety ujawniają trudną rzeczywistość doświadczeń młodych ludzi związanych z życiem w Irlandii. Ryzykujemy, że ponownie staniemy się narodem emigrantów z powodu nieudanej polityki rządu w wielu obszarach wpływających na naszą młodzież, w tym mieszkalnictwa, edukacji, niskich płac i transportu. Moje pokolenie jest pierwszym w najnowszej historii, w którym jakość naszego życia będzie gorsza niż naszych rodziców.  Rzeczywistość posiadania – a nawet wynajmu – domu jest dziś tylko mrzonką dla wielu młodych ludzi. Nawet gdy praca, na której można polegać, taka jak nauczanie lub praca w opiece zdrowotnej, nie wystarczy na pokrycie czynszu i kosztów utrzymania w Dublinie i innych miastach. Są szkoły, które wołają o nowych nauczycieli, a HSE ma coraz większe trudności z rekrutacją świeżo upieczonych absolwentów. Młodzi ludzie wyraźnie wierzą, że będą cieszyć się lepszą jakością życia w miejscach takich jak Kanada, Australia i Nowa Zelandia, więc trudno się dziwić, że siedmiu na dziesięciu rozważyłoby przeprowadzkę za granicę. Sytuacja jest jeszcze gorsza na obszarach wiejskich, gdzie młodzi ludzie w wieku 18 lat wyjeżdżają na studia i mogą już nigdy nie wrócić. Musimy zobaczyć dodatkowe programy i zachęty, aby zatrzymać młodych ludzi w wielu kluczowych zawodach, co będzie wymagało dalszych inwestycji w edukację na poziomie wyższym, praktyki i niedrogie mieszkania.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!