Wiek emerytalny a PRSI

Nie ma zgody w koalicji, jak wyglądać ma utrzymanie wieku emerytalnego na dotychczasowych zasadach, bo o ile miałby pozostać na wieku 66 lat, to trzeba będzie płacić wyższe składki PRSI.

Wcześniej Fianna Fáil miała plan, aby wiek emerytalny został podniesiony do 67 lat, by następnie tak granica podniosła się do lat 68, ale w ugrupowaniu pojawiły się opinie, że nie jest to dobre rozwiązanie i wręcz odmówiono liderowi partii zgody, żeby gabinet szedł w tym kierunku. Wtedy Micheál Martin obiecał członkom „FF”, że za jego kadencji, wiek emerytalny pozostanie bez zmian, jednak zetknął się z opinią minister opieki socjalnej z Fine Gael, a ta mówi, że aby tak się stało, to składki PRSI powinny być podniesione.

To właśnie partia Leo Varadkara jest przekonana, iż należy utrzymać elastyczny wiek emerytalny, co z jednej strony ułatwi podejmowanie decyzji o przechodzeniu lub nie na emeryturę w wieku 66 lat, ale z drugiej da odpowiednie dochody budżetowe, żeby finansować cały system emerytalny. Oznacza to, iż część osób płaciłaby wyższe składki PRSI, gdyby przechodzili na emeryturę w wieku 66 lat, natomiast pracujący dłużej, mogliby płacić nieco mniej.

Taki system promuje obecnie minister ochrony socjalnej Heather Humphreys, która powiedziała:

– Jest wiele krajów, które mają elastyczny wiek emerytalny i myślę, że jest to model, któremu musimy się przyjrzeć w Irlandii.

To rozwiązanie nie wejdzie w życie w najbliższym budżecie, ale sprawa ma być teraz intensywnie omawiana, by irlandzki system emerytalny dostosowany został do zmian, jakie zachodzą w długości życia mieszkańców kraju, więc dłużej pobierają emerytury państwowe. Co ciekawe, samo powiązanie wysokości PRSI z wysokością emerytury także będzie możliwe, więc płacąc wyższe składki na opiekę społeczną, można będzie oczekiwać wyższych świadczeń emerytalnych, nawet w przypadku, gdy emeryturę rozpocznie się w 66 roku życia.

Tu jednak propozycje napotykają na opór w rządzie, gdyż część opinii głosi, że to system wadliwy i nie powinien być wprowadzony do irlandzkiego systemu emerytalnego, a jak powiedział jeden z polityków:

– Zasadniczo prosisz ludzi, aby określili swoją oczekiwaną długość życia, co moim zdaniem nie jest dobrą polityką.

Cała sprawa rozgorzała, kiedy Micheál Martin podczas spotkania partii parlamentarnej Fianna Fáil ponownie zasugerował, iż należy zająć się wiekiem emerytalnym, więc albo wprowadzić wyższe PRSI, albo podnieść wiek emerytalny. Tu znowu spotkał się z oporem własnego ugrupowania, bo większość jest zdania, iż nie można tak po prostu podnieść wieku emerytalnego lub składek PRSI, nie dając właściwie nic w zamian. Mówi się, że wyższe PRSI tak, ale wtedy należy obniżyć tzw. tymczasowy podatek USC, którego do tej pory, dawno miało już nie być. Zmiany, na jakie może zgodzić się bez problemów Fianna, dotyczą natomiast uelastycznienia okresu przechodzenia na emeryturę, więc 66-latkowie i osoby starsze, nadal będą mogli pracować, o ile wyrażą taką wolę.

Wiadomo też, że minister ochrony socjalnej Heather Humphreys wyraziła przekonanie, iż partie koalicyjne osiągną porozumienie w tej sprawie i system emerytalny wkrótce doczeka się modernizacji.

Leo Varadkar chciałby iść natomiast w kierunku wyższych obciążeń dla pracodawców, więc to oni mieliby w pierwszej fazie zmian płacić wyższy procent składki PRSI na rzecz swoich pracowników, aby wiek emerytalny utrzymać na poziomie 66 lat.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland signs EUR 1.7
Electric Ireland zap