Electric Ireland zapowiada podwyżkę cen prądu

Tym razem jeden z największych dostawców energii elektrycznej zapowiedział, że zmuszony jest do podniesienia cen prądu, a będzie to miało wpływ na ponad milion gospodarstw domowych.

Podwyżka, jaką planuje Electric Ireland, będzie już czwartą w czasie ostatniego roku, a co za tym idzie, podwyżek możemy doczekać się też u innych dostawców, którzy dostosowują swoje ceny do tych, jakie wprowadza Elerctric Ireland.

Podwyżka cen na prąd, kolejny raz negatywnie odbijać się będzie na domowych budżetach, a co ważne, może doprowadzić do sytuacji, że nawet osoby z nieco wyższymi dochodami, będą miały problemy z opłaceniem rachunków.

Kiedy podniesione zostaną opłaty za prąd w Electric Ireland, rachunki u tego dostawcy wzrosną średnio o 164 € rocznie i da to od ubiegłego roku cenę wyższą o 67%. Electric Ireland, wprowadzi też wraz z sierpniową podwyżką cen na prąd wyższe ceny na gaz, a ten zdrożeje o 32%, ale i o taki sam procent podniesie się opłata stała. To da ok. 42 € więcej w rachunku rocznym, wynika z wyliczeń.

Tymczasowy dyrektor wykonawczy Electric Ireland Suzanne Ward powiedziała:

– Opóźnialiśmy ten wzrost tak długo, jak mogliśmy, ale niestety sytuacja w Europie Wschodniej i zmniejszenie niezawodności przepływów gazu spowodowały utrzymywanie się wyższych kosztów energii w całej Europie. Zaobserwowaliśmy znaczny wzrost kosztów zakupu gazu hurtowego, co z kolei wpływa zarówno na nasze ceny gazu, jak i energię elektryczną.

Analitycy irlandzkiego rynku energetycznego uważają, że to nie ostatnia podwyżka cen na nośniki energii w tym roku, a ich ceny będą niebotyczne i wpłyną na setki tysięcy osób mieszkających na wyspie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wiek emerytalny a PR
Inflacja w czerwcu z