W trzecim kwartale w branży IT można było zarobić nawet 23,5 tys. złotych przy B2B i 19 tys. złotych przy UoP. Coraz więcej specjalistów zarobi 20 tys. złotych. Nowe dane No Fluff Jobs

Wśród najpopularniejszych kategorii przy umowach o pracę w serwisie No Fluff Jobs wciąż pozostaje Backend. Mediany górnych i dolnych zarobków w branży w jednym i drugim przypadku poszły do góry o blisko 20 proc. Jednocześnie coraz więcej pracodawców proponuje specjalistom wynagrodzenie na poziomie 20 tys. złotych. Natomiast najwyższa mediana odnotowana dla górnych widełek to 28,5 tys. złotych (+VAT) przy B2B w obszarze AI.

Mimo utrzymującego się kryzysu branża IT cały czas poszukuje nowych pracowników. Według szacunków Komisji Europejskiej w UE brakuje ponad 600 tys. programistów, z czego w samej Polsce 50 tys. Specjaliści w poszczególnych kategoriach mogą liczyć na coraz wyższe zarobki. Jednocześnie coraz więcej osób zastanawia się nad przebranżowieniem. IT to nietypowy obszar, który nie reaguje na zmiany rynkowe w taki sam sposób, jak inne branże.

Coraz wyższe zarobki

Mediany zarobków dla kontraktów oraz umów o pracę w 3. kwartale 2022 roku (w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku) w obu przypadkach poszły do góry. Przy B2B mediany oferowanych wynagrodzeń wynoszą od 17 do 23,5 tys. złotych netto (+VAT), co daje nam wzrost mediany dolnych widełek o 20 proc., a górnych o 18 proc. Natomiast w przypadku UoP mediany proponowanych zarobków wynoszą od 12,5 do 19 tys. złotych brutto, co przekłada się na wzrost mediany dolnych widełek o 17 proc., a górnych o 19 proc.

„Walka o kandydatów(-ki) IT jest nadal bardzo zacięta – ma to odzwierciedlenie w rosnących zarobkach w sektorze tech. Mediany górnych i dolnych widełek wynagrodzenia zaliczyły prawie 20 proc. wzrost zarówno w przypadku B2B, jak i umowy o pracę. Wśród najlepiej opłacanych specjalizacji królują: AI, DevOps i Big Data, ale coraz więcej kategorii może liczyć na zarobki przekraczające 20 tys. złotych” – komentuje Tomasz Wija, Chief Growth Officer w No Fluff Jobs,

Na pierwszym miejscu bez zmian Backend

No Fluff Jobs po raz kolejny przeanalizował popularność poszczególnych kategorii, jakie pojawiają się na portalu. Jak się okazało, bez zmian na pierwszym miejscu znajduje się Backend (27 proc.), który znacząco odbił od Frontendu (11 proc.) i Fullstacka (10 proc.) zajmujących kolejne miejsca. Testing tuż za podium (9 proc.).

Specjaliści zajmujący się Backendem mogą liczyć na medianę widełek na poziomie od 17 do 25 tys. złotych (+VAT) przy B2B, a przy UoP od 13 do 20 tys. złotych brutto. Frontend to obszar, w którym można zarobić od 16 do 24 tys. złotych (+VAT) przy kontrakcie oraz od 12 do 18,5 proc. na umowie o pracę. Przy znajomości Fullstacka można oczekiwać wynagrodzenia od 17 do 24 tys. złotych (+VAT) przy B2B oraz od 13 do 20 tys. złotych brutto przy UoP. Natomiast osoby zajmujące się Testingiem mogą zarobić od 15 do 20 tys. złotych (+VAT) oraz od 11 do 16 tys. złotych brutto.

Coraz więcej specjalistów zarobi 20 tys. złotych

Co ciekawe, zaobserwowano również, że z każdym kwartałem pojawia się coraz więcej specjalizacji, które przebijają próg zarobków na poziomie 20 tys., wynagrodzenie na tym poziomie przy umowach B2B mogą otrzymać specjaliści w obszarach: Backend, Business Analysis, Business Intelligence, Embedded, Frontend, Fullstack, Gaming, Mobile, Product Management, Project Management, Security, Testing. Natomiast specjalizacje, które przekroczyły górną medianę widełek 20 tys. przy UoP to: Fullstack, Gaming, Product Management, Project Management.

Zarobki w poszczególnych kategoriach

Przykładowo specjaliści AI przy umowie B2B w 3. kwartale mogli zarobić od 20 do 28,5 tys. złotych netto (+VAT), DevOps od 20 do 27 tys. złotych netto, a Big Data od 20 do 27 tys. złotych netto (+VAT). Natomiast przy UoP zarobki osiągnęły poziom dla Big Data od 15 do 22 tys. złotych brutto, a dla DevOps i AI od 15 do 21,5 tys. złotych brutto.

No Fluff Jobs – portal z ogłoszeniami dla branży IT dostępny w 6 krajach i 8 językach, który jako pierwszy i jedyny wymaga publikacji widełek wynagrodzeń w każdej ofercie pracy. Po intensywnym rozwoju od 2014 roku firma No Fluff Jobs otworzyła we wrześniu 2019 roku oddział w Budapeszcie, niedługo później, w 2020 roku, wypuściła czeską wersję strony. W 2021 pojawiły się wersja ukraińska i słowacka, a w 2022 portal wszedł na rynek holenderski. W 2021 roku na portalu opublikowano 90 944 oferty pracy, odwiedziło go 2 900 000 unikalnych użytkowników, którzy wygenerowali ponad 30 000 000 odsłon.

Więcej o No Fluff Jobs:

https://nofluffjobs.com/
https://www.linkedin.com/company/no-fluff-jobs/ 
https://www.facebook.com/nofluffjobs/
https://www.instagram.com/_nofluffjobs/ 
https://twitter.com/nofluffjobs 

Źródło informacji: No Fluff Jobs

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Konferencja wodorowa
Lecząc nadciśnieni