W styczniu wzrośnie płaca minimalna

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

W ramach środków zwalczania ubóstwa i kryzysu kosztów utrzymania rząd planuje, aby podnieść płacę minimalną, jednak stanie się to dopiero w styczniu przyszłego roku.

Podwyżka płacy minimalnej zatwierdzona ma być na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów, a podwyżkę zaleciała Komisja Niskich Płac. Jak się ocenia, skorzysta na tym tysiące pracowników, przede wszystkim z sektora gastronomicznego oraz handlu detalicznego. Wcześniej Low Pay Commission rekomendowała rządowi podniesienie płacy minimalnej do poziomu, który byłby odzwierciedleniem rosnących kosztów utrzymania, jednak ta propozycja wydała się zbyt dużym obciążeniem dla firm, przede wszystkim tych mniejszych i zadecydowano, iż podwyżka płac powinna być na poziomie 80 centów za godzinę pracy.

Tym samym gabinet zatwierdzić ma najniższą stawkę godzinową w wysokości 11,30 € za godzinę pracy, co od 1 stycznia 2023 roku stanie się obowiązujące dla całego kraju.

Obecnie najniższa dozwolona prawem stawka wynagrodzenia godzinowego wynosi 10,50 € i jak przekonują związkowcy oraz opozycja parlamentarna, jest to kwota niewystarczająca na utrzymanie się w czasie rosnących cen nośników energii oraz powszechnej drożyzny w sklepach. Dlatego partie opozycyjne zaapelowały do rządu, aby przyjął rekomendację Komisji Niskich Płac i zgodził się na zwiększenie najniższej stawki za godzinę pracy o minimum 80 centów.

Tu jednak pojawia się pewien problem, bo firmy, które są już teraz w złej sytuacji finansowej, zgłaszały, że takie podniesienie płac może doprowadzić je na skraj bankructwa, a podnosząc płace wszystkim swoim pracownikom, wpłynie to na wynik finansowy przedsiębiorstw.

Jak się obecnie oblicza, ok. 10% wszystkich pracowników w Irlandii, otrzymuje teraz najniższe wynagrodzenie godzinowe, więc 10,50 €. Wcześniej typowa podwyżka płacy minimalnej w Irlandii, jaką rekomendowała Komisja Niskich Płac, wynosiła 30 centów za godzinę pracy i taka sytuacja miała miejsce przez kilka lat. Rekomendacje w zakresie podniesienia płac pojawiały się zazwyczaj w czasie przed ogłoszeniem budżetu, więc stało się również tak tym razem.

To nie wszystko, co zmieniać się będzie w zakresie zarobków, gdyż tworzone są plany, aby od 2026 roku w Irlandii obowiązywała, jako wynagrodzenie podstawowe tzw. płaca wystarczająca na utrzymanie, a ta wynosiła 13,70 € za godzinę pracy (w obecnych warunkach rynkowych).

Co więcej, a to też wpływać będzie na pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie minimalne, osoby te, dostaną w przyszłorocznym budżecie szereg form wsparcia dodatkowego, a środki te skierowane będą tylko do tej grupy pracowników.  

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Three in four Poles
Komisja Podatkowa za

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!