W HSE Covid trwa

Kiedy Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że Covid-19 nie jest już zagrożeniem zdrowotnym dla świata, a i większość ludzi zapomniała o uciążliwościach, z jakimi trzeba było się z tego powodu zmagać, HSE wychodzi przed szereg i przypomina, że koronawirus jest wśród nas.

Health Service Executive uznał, że Covid to jednak poważna choroba, więc należy o nią „dbać”, co zaowocowało uruchomieniem specjalnego programu i przy okazji przychodni, w których można się na tę chorobę przebadać i zaszczepić.

Właśnie wytypowano gabinety, w których lekarze badać będą na Covid-19, ale i szczepić dawkami podstawowymi, a dla osób chcących podnieść swoją odporność, zaoferują im trzecią, czwartą i kolejne dawki szczepionki.

Nie do końca wiadomo, z jakiego powodu HSE podjęło taką decyzję, bo w Irlandii, rzadko w ostatnich miesiącach notuje się covidowe zakażenia, chociaż się zdarzają, ale bardziej traktowane są, jako typowy już zespół chorobowy.

Nie ma też specjalnego nacisku ze strony pacjentów, by chronić ich w wyjątkowy sposób przed koronawirusem, więc decyzja o powołaniu do życia covidowych przychodni oraz punktów nienachlanych obecnie szczepień może zastanawiać.

Oczywiście może być to chęć wykorzystania zapasów szczepionek, a może cel jest inny i utrzymywanie świadomości potencjalnego zagrożenia, wykorzysta się w przyszłości, o ile stanie się to potrzebne do osiągnięcia jakichś celów.

Internetowi komentatorzy mówią trochę złośliwie, że do HSE nie dotarły jeszcze informacje z WHO, które mówią, że pandemii wywołanej Covid już nie ma. Ten przytyk wskazuje, w jaki sposób traktuje się teraz tę chorobę, więc irlandzkie społeczeństwo raczej z uśmiechem przyjęło propozycję szczepień dodatkowych, a oferowanych przez Health Service Executive.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Photo by Martin Sanchez on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: