Ubezpieczyciele wezwani do obniżenia składek ubezpieczeń

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Rada ds. Oceny Urazów Osobowych (PIAB) poinformowała, że w ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił znaczny spadek liczby orzeczeń za szkody doznane przez osoby prywatne, co oznacza, iż znacznie obniżyła się kwota wypłat odszkodowań. 

To z kolei stało się podstawą do twierdzenia, iż ubezpieczyciele powinni w związku z tym obniżyć składki ubezpieczeń od niektórych roszczeń, gównie tych, gdzie rozwiązywane są one bez zaangażowania sądów. Jak informuje PIAB, ogólna kwota wypłaconych odszkodowań z tytułu obrażeń ciała obniżyła się o 118 mln €, a miało to miejsce w ostatnich dwóch latach.

Wyłącznie unikanie odszkodowań zasądzanych przez sądy dało ubezpieczycielom zysk w postaci ponad 50 mln €, więc dane pokazują, że zmniejszyła się zarówno ilość wypłacanych odszkodowań, jak i ich wysokość.

To z kolei powinno mieć wpływ na wysokość stawek ubezpieczeń, a ubezpieczyciele, powinni zrewidować swoją politykę dotyczącą kosztów ubezpieczenia. O ile ubezpieczyciele dostosowaliby się do zaleceń PIAB, klienci ubezpieczalni odczuliby znaczną oszczędność w zakresie ubezpieczeń, przede wszystkim tych, które dotyczą obrażeń ciała.

Jak podkreśla PIAB, niższe wypłaty odszkodowań i ich mniejsza ilość liczona ogółem, stała się możliwa po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących wypłat odszkodowań, więc prawo, które miało na celu takie właśnie działanie, spełniło swoje zadanie, podkreśla Rada ds. Oceny Urazów Osobowych. Tym samym nic teraz nie stoi na przeszkodzie, aby stawki ubezpieczeń zostały obniżone.

Trochę inaczej sprawę widzą ubezpieczyciele i dyrektor naczelny AVIVA Ireland Declan O’Rourke powiedział, że ograniczenie wypłat przez ubezpieczycieli, zwiększyło ilość pozwów, jakie osoby domagające się odszkodowań kierują do sądów. Ma to bezpośredni związek z ilością roszczeń, jakie odrzucają firmy ubezpieczeniowe.

Po zmianie przepisów średnie odszkodowanie z tytułu obrażeń ciała wyniosło 13 825 €, natomiast przed zmianami, czyli przed kwietniem 2021 roku, było to średnio 23 877 €.

Wiceminister Robert Troy stwierdził po opublikowaniu tych informacji, że wkrótce doczekamy się kolejnych zmian w prawie o ubezpieczeniach, a będzie to kontynuacja rozpoczętej reformy w tym zakresie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kolejne podwyżki ce
Przewidywany jest gw
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.