Tych panów nie będzie w parlamencie

W tym tygodniu do pracy na sali plenarnej wracają posłowie, a po letniej przerwie środa stanie się pierwszym dniem, w jakim zbierze się Dáil.

Na tym jednak braknie dwóch ważnych osób, bo nie będzie ani premiera, ani też wicepremiera, którzy akurat przebywać mają i to przez cały tydzień na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Leo Varadkar i Micheál Martin od dzisiaj do piątku bawić będą na salonach ONZ, gdzie omawiana ma być m.in. sytuacja bezpieczeństwa na świecie.

To posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego ONZ będzie także najdłuższym czasem spędzonym tam przez premiera, ponieważ Varadkar będzie w Nowym Jorku przez pięć dni. 

Taoiseacha w parlamencie zastępować ma minister ds. wydatków i reform Paschal Donohoe, a także reprezentować szefa rządu na wydarzeniach krajowych, w tym na Mistrzostwach Orki.

Co istotne, w tym roku w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ Irlandię reprezentować będzie największa delegacja w historii, gdyż obu panom towarzyszyć ma również minister środowiska Eamon Ryan i minister ds. zdrowia Stephen Donnelly.

Na tym posiedzeniu ONZ pojawią się delegacje 191 państw z całego świata, a i zaplanowane są wydarzenia towarzyszące, w tym dotyczące klimatu i ochrony zdrowia, co może wyjaśniać obecność szefów tych resortów.

Podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ omówiona ma być również kwestia Izraela i Palestyny, a także współpracy z krajami arabskimi, natomiast gospodarzem dzisiejszego posiedzenia jest Katar.

W Nowym Jorku na spotkaniu ONZ pojawią się również prezydent Andrzej Duda, który zaplanowane ma spotkanie z prezydentem Ukrainy.

*

Sprawa Palestyny nie może dziwić, gdyż może to być działanie ONZ w kwestii deklaracji grupy BRICS, która zażądała niedawno, by to państwo zostało uznane za pełnoprawny podmiot prawa międzynarodowego. Inne wydarzenia i posiedzenia wpisują się w typowy harmonogram posiedzeń ONZ, o ile nie liczyć zmian, jakie w wielu kwestiach planuje się wprowadzić, w tym środowiskowych i zdrowotnych.

Bogdan Feręc

Źr. NewsTalk

Photo Domena publiczna

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Kolejne dźgnięcie
Wandale kolejny raz