Trendy irlandzkich nabywców samochodów

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Rynek samochodów w Irlandii często nazywany jest trudnym i zmiennym, który musi natychmiast reagować na potrzeby klientów, bo zależny jest też od dynamiki nabywczej i to w segmencie aut nowych, jak i używanych.

Pojawił się właśnie nowy roczny Carzone Monitoring Raport, który publikowany jest od 15 lat, a zawiera zarówno preferencje tutejszych nabywców, ale przedstawia również kierunki, w jakich zmierza szeroko pojęta motoryzacja i trendy zakupowe klientów. Najnowsze opracowanie raportu opiera się na odpowiedziach 1000 respondentów, którzy udzielali ich Agencji Badawczej 3Gem.

Ze sprawozdania dowiemy się np., że 29% tutejszych nabywców przeznaczyło na kolejne auto kwotę 18 000 €, a rok wcześniej było to średnio 16 370 €. Większość nabywców niepokoją ceny paliwa oraz koszty ubezpieczenia samochodów, a także inne opłaty eksploatacyjne. Z tego powodu 62% stwierdziło, iż ograniczyli ilość podróży samochodem, a niecałe 50% odczuła wyraźnie wzrost składki ubezpieczenia pojazdu. 1 na 3 kierowców zmienił też ubezpieczyciela, aby skorzystać z ciekawszej oferty finansowej.

Jak obliczono, średni koszt utrzymania samochodu w ruchu wynosi obecnie 220 €, a kierowcy w ramach oszczędności ograniczają również ilość samochodów gospodarstwa domowego. Wielu z kierujących przed zatankowaniem, śledzi ceny paliw na pobliskich stacjach, co też pozwala na wprowadzenie pewnych oszczędności.

Raport Carzone za ten rok mówi, iż zwiększyła się do prawie 50% ilość osób, która zakup kolejnego auta planuje w formie kredytowanej. 1/5 korzysta z pożyczek w uniach kredytowych, a 16% z kredytów bankowych. Na popularności zyskują również umowy kupna auta w formie ratalnej oraz PCP.

43% respondentów powiedziało, że zamierza na zakup auta przeznaczyć środki własne lub zgromadzone na ten cel oszczędności.

Podczas zakupu kolejnego auta, ważne są dla kupujących miesięczne koszty spłaty i obsługi rat kredytowych, co ma główne znaczenie dla klientów, którzy zaciągają na ten cel pożyczki w uniach kredytowych i bankach. Do tego oceniają swoje możliwości na podstawie długości trwania umowy kredytowej, a także stóp oprocentowania.

Kolejnym czynnikiem branym pod uwagę przez kupujących jest przejrzystość umów, a także oceniają propozycje kredytów na podstawie reklam, co czyni 2/3 kupujących. 52% klientów o sfinansowanie zakupu auta stara się w salonach sprzedaży, a z wykorzystaniem aplikacji internetowych robi to 14%.

Najczęściej poszukiwanymi autami w kraju są Volkswagen, BMW, Audi, Mercedes-Benz i Toyota, natomiast statystyczny mieszkaniec Irlandii zmienia samochód co 4,84 roku.

W 2023 roku najpopularniejszymi kolorami, jakie wybierane były przez klientów salonów samochodowych, stały się czarny, biały i niebieski.

Bogdan Feręc

Źr. Carzone

Photo by Obi – @pixel8propix on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Koalicja Obywatelska
Poparcie dla ustawy
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.