TikTok zostanie zakazany w Irlandii?

Coraz więcej państw wprowadza zakaz instalowania i użytkowania aplikacji TikTok na wszelkich urządzeniach elektronicznych, a Irlandia dopiero rozmyśla, czy taki zakaz wprowadzić.

Nie rozpoczęły się jeszcze oficjalne debaty w tej sprawie, ale są już sygnały, że tak może stać się wkrótce i Irlandia wzorem światowego trendu, również zakaże używania TikToka na urządzeniach, które są oficjalnymi.

Chińską aplikację TikTok posądza się o nielegalne zbieranie danych o użytkownikach, ale mówi się też, że zainstalowane ma pewne moduły śledzące i zbierające informacje. W niektórych twierdzeniach dodaje się, że TikTok ma możliwość podsłuchiwania rozmów telefonicznych, ale też tych prowadzonych z użyciem komunikatorów, chociaż właściciel marki zapewnia, że tego nie robi.

W Irlandii wydano jak do tej pory zalecenie, aby powstrzymać się od używania aplikacji TikTok na oficjalnych urządzeniach do transmisji danych, a i ostrzega się urzędników, aby z dużą ostrożnością korzystali z tego medium podczas prywatnego użytkowania.

Właściciel TikToka chińska firma Bytedance wystosowała już oficjalny międzynarodowy sprzeciw w tej sprawie i uważa, że działania wielu państw są pozbawione podstaw. Przedstawiciele Bytedance dodają, iż dzieje się tak tylko dlatego, że zastosowano reguły niezgodne z zasadami konkurencji, więc próbuje się ograniczyć możliwość korzystania z tego medium.

Na Zielonej Wyspie sprawa zaczyna nabierać rozpędu, zaczęła być komentowana w mediach, a w najbliższym czasie trafi na forum rządu, by przenieść się następnie na łono irlandzkiego parlamentu. Wówczas może zapaść decyzja, iż aplikacji TikTok, nie będzie można instalować i używać na telefonach oraz innych urządzeniach z dostępem do internetu, które są służbowymi.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Solen Feyissa on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wielkanocna pogoda w
Aldi otworzył nowy