Szykują się obniżki podatków?

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Minister Heather Humphreys sugeruje, że rząd zastanawia się nad wprowadzeniem obniżek od podatków osobistych, które mogą wejść w życie wraz z przyszłorocznym budżetem.

Wydaje się, że obniżki podatków dotyczyć będą głównie grupy o średnich dochodach, a dokładnie osób, które znalazły się w przedziale podatkowym pomiędzy 20 a 40 procent. To, jak powiedziała minister ochrony socjalnej, duży przeskok, więc należy zająć się tą grupą podatników, którzy niekiedy tracą na wyższych zarobkach.

Nowe propozycje podatkowe mają być też odpowiedzią na kryzys finansowy i kosztów utrzymania, dodała minister Humphreys, jednak odmówiła podania szczegółów, gdyż te dopiero pojawiły się w formie propozycji i omawiane są przez gabinet.

Heather Humphreys stwierdziła jednak, iż istnieje pewna luka, którą można wypełnić, co może oznaczać, iż pojawi się dodatkowy próg podatkowy, a ten może wynosić np. 30%. Wtedy osoby z grupy podatkowej w przestrzeni od 20 do 40 proc., kwalifikowane będą do progu 30%, o ile ich roczne wynagrodzenie nie będzie przekraczać określonej kwoty.

Takie rozwiązanie da odetchnąć podatkowo tysiącom osób w kraju, co też powiedziała minister Humphreys, a stanie się realizacją wcześniejszych zapowiedzi gabinetu.

Minister ochrony socjalnej ostrzegła jednak, a słowa skierowała do rządu, iż zmiany muszą być wprowadzone z rozwagą, bo gabinet „nie ma magicznego drzewa z pieniędzmi”, czyli trzeba patrzeć też na wpływy budżetowe. Może się więc okazać, że po obniżeniu podatków, znacznie zmniejsza się dochody Skarbu Państwa, co w konsekwencji wywoła kolejne niedobory wpływów, natomiast deficyt trzeba będzie z czegoś pokryć.

Heather Humphreys świadoma jest też, co zaznaczyła w swojej wypowiedzi, że wzrost kosztów utrzymania na mieszkańców Irlandii jest ogromny, a widać to po samym budżecie jej resortu, a ten w ostatnim roku był najwyższy od 14 lat, a i największa od lat ilość osób, korzysta teraz ze wsparcia udzielanego przez Social Welfare.

Wzrost wydatków Departamentu Ochrony Socjalnej wynika z funduszu, który gwarantuje pomoc wszystkim mieszkańcom Irlandii, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Minister Heather Humphreys dodała, iż jej resort prowadzi kampanię informacyjną skierowaną do osób, które przestały radzić sobie z wysokimi kosztami utrzymania i mogą skontaktować się z lokalnym biurem Social Welfare, by starać się o środki wspierające.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czy to poprawi sytua
Irlandzkie firmy rza

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!