Strajki paraliżują lotniska w Europie

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Od wczoraj trwa akcja strajkowa personelu irlandzkich linii lotniczych Ryanair, co wpływa na pasażerów, a ci w części utknęli na lotniskach.

Ryanair zmuszony został przez strajki swojego personelu pokładowego do odwołania setek lotów, a strajkują osoby zatrudnione w irlandzkich liniach w Belgii, Hiszpanii, Portugalii oraz w Polsce, w której dodatkowo problemy wywoływane są przez kontrolerów ruchu lotniczego. Spór, jak zwykle w Ryanair dotyka kwestii płacowych, a kryzys zarobków u tego przewoźnika pogłębiony został inflacją. Związki zawodowe reprezentujące zatrudnionych w Ryanair uznały, iż linia powinna coś z tym zrobić, więc podnieść zarobki swojego personelu pokładowego, by ci mieli możliwość godnego życia.

Niestety Ryanair nie chciał zgodzić się na przedstawione propozycje, co wywołało zapowiedź strajku, a ten właśnie się realizuje.

Dodatkowo na złą sytuację podróżnych wpływają same lotniska, gdzie brakuje personelu do obsługi pasażerów, więc lato, które miało być punktem zwrotnym dla całego sektora lotniczego, rozpoczyna się z wielkimi problemami.
Ważne jest również, iż w najbliższym czasie do akcji strajkowej przystąpić mogą również pracownicy British Airways, ale mówi się również, że i w niemieckiej Lufthansie nie jest najlepiej pod tym względem, więc i tam pracownicy żądają podniesienia płac.

W naszym przypadku, czyli Irlandii, problemów z lotami należy spodziewać się na trasach do Hiszpanii, Portugalii i oczywiście do Polski, więc zaleca się, aby przed podróżą, sprawdzić, czy lot w ogóle się odbędzie.

Przygotować się należy również na 30 dzień czerwca, a następnie 1 i 2 lipca, bo pracownicy Ryanair z Hiszpanii zapowiadają, że o ile nie osiągną porozumienia, zastrajkują ponownie.

Ogółem ilość lotów irlandzkiego przewoźnika zmniejszy się dzisiaj o 2% z 3000 lotów, a jak podkreśla Ryanair, wielu pracowników z Hiszpanii, Francji, Włoch, Portugalii, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii pracuje normalnie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Druga rocznica
Za kilka miesięcy l
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.