Spotkanie inauguracyjne Irlandzkiej Ligi Neutralności

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

W poprzednią sobotę odbyło się udane spotkanie Irlandzkiej Ligi Neutralności, w którym uczestniczyło około 100 osób.

Warsztaty poprowadzili Extinction Rebellion, Afri, Liga Neutralności Cork i senator Mary Alice Higgins. Karen Devine, naukowiec z DCU, która dużo pisała na temat neutralności, wskazała na sieć w irlandzkim społeczeństwie, która rozciąga się od Fine Gael przez Irish Times po niektóre uniwersytety, które są zdeterminowane, by wciągnąć ten kraj do NATO. Strategia tego elementu polega na sprowadzeniu neutralności do nieuczestniczenia w sojuszach wojskowych, a następnie na erozji nawet tego. W rzeczywistości neutralność wywodzi się z tradycji antykolonialnej i powinna być wykorzystywana pozytywnie, jako głos przeciwko machinacjom imperialnych mocarstw.

Jakby na potwierdzenie tej analizy, wiceminister ds. europejskich Thomas Byrne stwierdził w piątek:

– Opinia publiczna nie jest przychylna wstąpieniu Irlandii do sojuszy wojskowych. Ale myślę też, że opinia publiczna teraz widzi, że obrona różni się od ataku.

Odnosił się w ten sposób do wojny na Ukrainie i wykorzystywał to, by twierdzić, że Irlandia będzie musiała przemyśleć swoje stanowisko.

Zgromadzenie głosowało za powołaniem grupy roboczej, a około 20 osób zgłosiło się na ochotnika.

*

Grupa ma na celu przygotowanie informacji, z którymi zwróci się do społeczeństwa, by przekazywać wiadomości o dalszych działaniach w tej sprawie, ale i zgromadzić przeciwników wstąpienia Irlandii do sojuszy wojskowych.

Opr: Bogdan Feręc

Źr/Zdj: People Before Profit

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zapalenia dziąseł
Polska ma jeden z na
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.