Spadek ilości nowych zamówień przemysłowych
Wrzesień był czwartym miesiącem z rzędu, w którym spadała ilość nowych zamówień w sektorze produkcyjnym, co może oznaczać, że przedsiębiorstwa, staną w obliczu decyzji o częściowym wygaszaniu produkcji.
Jak ujawnia raport AIB, we wrześniu irlandzki sektor produkcyjny zanotował kolejny, ale tym razem niewielki spadek produkcji, ale znacznie szybciej niż miało to miejsce od stycznia 2021 roku, spadała ilość nowych zamówień. Eksperci dodają, że ma to związek ze znacznie większą ostrożnością inwestycyjno-zakupową, ale też ze spadkiem popytu gospodarstw domowych i to zarówno w ujęciu lokalnym, jak i globalnym.
Niestabilność geopolityczna to kolejny składnik tej układanki, a i ryzyko dużego spowolnienia gospodarczego w Europie oraz na świecie każe podejmować decyzje o zmniejszeniu zapasów, więc dokonywać wyłącznie zakupów bieżących. W całym sektorze produkcyjnym w Irlandii spadła też ilość zapasów branży, a wskaźnik jest teraz najniższy od maja 2020 roku.
Kolejny sektor wytwórczy, jakim jest przetwórstwo, również notuje spadki zamówień, więc wrzesień i dla tego sektora był czwartym z rzędu, w którym pojawiało się mniej zamówień.
Jednocześnie na rynku pojawia się coraz mniej nowych miejsc pracy, a firmy skupiły się na usuwaniu zaległości produkcyjnych, ale też na utrzymaniu rentowności. Raport AIB ujawnia również, że sektor przetwórczy nadal potrzebuje rąk do pracy, zatrudnienie nieco wzrosło, ale częściej niż w miesiącach wcześniejszych ilość obsadzanych stanowisk stanowiły uzupełnienia kadry pracowniczej.
Kolejną niepokojącą informacją dla sektora produkcyjnego i przetwórstwa jest ta, w której mówi się, że ceny surowców wciąż rosną, a łączy się to z niedoborami niektórych z nich, ale wpływ na gospodarkę Irlandii ma także silna amerykańska waluta oraz wysokie ceny zakupu energii. Broniąc się przed wpływem tych czynników, część firm ograniczyła już zakupy i zmniejsza ilość zapasów, więc i spada wielkość zakupów hurtowych dla surowców i półproduktów wykorzystywanych w przemyśle.
W sektorze przemysłowym ogólna stopa inflacji spadła do najniższego poziomu od 19 miesięcy, a powodem jest zmniejszenie ilości zamówień i zakupów oraz mniejszej presji ze strony łańcuchów dostaw, bo te są odbudowywane, a problemy z dostawami stale się zmniejszają.
Poprawił się nieco wskaźnik zakupów PMI dla sektora przemysłowego i we wrześniu podniósł się o 0,4 punktu do 51,5 punktu. Długoterminowy wskaźnik PMI podniósł się do 52,5 punktu, a wrzesień wykazywał najsłabsze tempo wzrostu od października 2020 roku.
Ważne jest też, że pomimo tych trudności, Irlandia wykazywała lepsze wyniki gospodarcze od innych gospodarek unijnych oraz od gospodarki Wielkiej Brytanii.
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Image by Dewald Van Rensburg from Pixabay