Służba zdrowia pod ogromną presją

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

W Irlandii coraz więcej osób zgłasza się na oddziały pomocy doraźnej i ratunkowe tutejszych szpitali, a dzieje się tak z uwagi na warunki atmosferyczne.

Obecnie służba zdrowia stoi przed dużymi wyzwaniami, a sytuację dodatkowo pogorszyło przyjęcie ponad 62 000 uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy także coraz częściej korzystają z pomocy lekarskiej. Dyrektor naczelny HSE Stephen Mulvany powiedział, że już na początku listopada widać było znacznie większą ilość nieplanowanych wizyt w oddziałach pomocy doraźnej, a pacjentów z każdym tygodniem może być więcej.

Aktualnie oddział pomocy doraźnej przyjęły już o 3,4% pacjentów więcej, niż było to w analogicznym okresie 2019 roku, więc pojawiło się w szpitalnych poczekalniach o 304 814 pacjentów. Znacznie wzrosła ilość pacjentów w wieku powyżej 75 lat i ich ilość wzrosła o ponad 10%, w porównaniu do tego samego okresu sprzed pandemii.  

HSE dodaje, że ma już teraz problemy ze sprawną obsługą wszystkich pacjentów nagłych, a i stale brakuje łóżek na oddziałach ogólnych, więc o ile zima przyniesie zwiększenie ilości chorych, irlandzka służba zdrowia będzie miała ogromne problemy, aby udzielić wszystkim szybkiej pomocy. HSE ma też duży problem z rekrutacją personelu lekarskiego i pielęgniarskiego, a większa jego ilość z całą pewnością usprawniłaby pracę placówek szpitalnych, jednak kolejnym z wyzwań jest utrzymanie lekarzy i pielęgniarek w pracy.

Wg HSE rozpoczął się już w Irlandii sezon grypowy i znacznie większa ilość pacjentów oddziałów doraźnych to właśnie osoby z przeziębieniami oraz grypą, ale nie ma jeszcze znacznego wzrostu zachorowań grypowych z powikłaniami. Obserwuje się również wzrost ilości osób chorujących na Covid-19, ale ten nie jest istotny.

W tej sprawie wypowiedzieli się irlandzcy posłowie i pytają, dlaczego niektóre gabinety lekarskie, sale operacyjne i ośrodki zdrowia, czynne są tylko do godziny 16:00? W wielu przypadkach, co sprawdzili, mają one możliwości do dłuższych godzin pracy, co z kolei odciąży szpitale i oddziały pomocy doraźnej, a także ratunkowe. Posłowie z Komisji Zdrowia Oireachtas zwrócili się do ministra zdrowia Stephena Donnelly, aby w trybie pilnym zajął się tą kwestią i odpowiedział, czy nie można zmienić godzin pracy przychodni na terenach wiejskich, w niewielkich miastach i ich dużych odpowiednikach, aby zmniejszyć obciążenie szpitali?

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Jake Espedido on Unsplash

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zakaz dla ulicznych
Niedopuszczalna blok
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.