Śląskie: z użyciem funduszy UE zrewitalizowano wozownie zamku w Tworkowie

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Zakończono rewitalizację wozowni, przy ruinach zamku w Tworkowie – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Modernizacja kosztowała blisko 2,5 mln zł, z czego ponad 2 mln zł pochodziło z funduszy UE.

Modernizacja wozowni przy zamku w Tworkowie zachowała zabytkowy charakter obiektu – jej całkowity koszt to blisko 2,5 mln zł. Na jej rewitalizację śląska gmina Krzyżanowice pozyskała ponad 2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-20. Obiekt po remoncie jest już dostępny dla okolicznych mieszkańców i turystów, którzy mogą tam też korzystać z odnowionego ogrodu oraz punktu widokowego.

„Dawna wozownia przy ruinach zamku w Tworkowie jest turystyczną wizytówką subregionu zachodniego. Rewitalizacja przywróciła temu wyjątkowemu miejscu dawny blask. Ale to też efekt skutecznej pracy miejscowego samorządu, dlatego wójtowi Grzegorzowi Utrackiemu chcę dziś pogratulować zaangażowania. To jeden z tych projektów, które warto było wspierać. Z RPO rozpisanego na lata 2014-2020 na ten cel przeznaczono kwotę ponad 2 mln zł. Ruiny zamku przyciągają swoją magią, naprawdę dobrze się tutaj czujemy, więc nie jest zaskoczeniem, że cieszy się dużą popularnością wśród przyjezdnych. Dlatego nie widzę przeszkód, aby dalej wspierać projekty w tej części regionu, zwłaszcza, że są to pomysły interesujące, perspektywiczne, które finalnie przyczynią się do promocji województwa. Pamiętajmy, że turystyka zawsze przekłada się na rozwój” – powiedział cytowany w komunikacie marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Obiekt po remoncie ma służyć lokalnej społeczności – będą się tam odbywały m.in. koncerty i wystawy.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Zdj: Wozownia zamku w Tworkowie; Fot. Patryk Pyrlik/UMWS

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Felieton sobotni Jan
Śmiej się na zdrow
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.