Setna rocznica śmierci Michaela Collinsa

W poniedziałek mija 100. rocznica śmierci ważnej dla historii Irlandii postaci, Michaela Collinsa, który zmarł w Béal na Bláth  w hrabstwie Cork.

Z tej okazji społeczności w wielu irlandzkich miastach, ale głównie w Cork zorganizują imprezy dla upamiętnienia tej rocznicy. Na uroczystościach pojawią się potomkowie i rodzina Michaela Collinsa, którzy są już na wyspie, a przybyli ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Afryki i Wielkiej Brytanii, ale będą też ci mieszkający w Cork.

Michael Collins urodził się 16 października 1890 w okolicach Clonakilty w hrabstwie Cork, a zmarł 22 sierpnia 1922 w Béal na mBláth w hrabstwie Cork. Collins to irlandzki przywódca rewolucyjny, polityk, założyciel i przywódca IRA. W kwietniu 1916 był uczestnikiem powstania wielkanocnego, następnie  został internowany w brytyjskim obozie jenieckim Frongoch na terenie Walii.

Był też członkiem delegacji irlandzkiej podczas anglo-irlandzkich negocjacji pokojowych w 1921 (Traktat angielsko-irlandzki), zaś od 1922 był szefem rządu tymczasowego i naczelnym wodzem armii irlandzkiej. Collins był ministrem finansów Wolnego Państwa Irlandzkiego oraz twórcą zasad wojny partyzanckiej, która zmusiła Anglików do zawarcia rozejmu. Był to pierwszy w historii Irlandii rozejm w jej siedmiusetletnim okresie dominium brytyjskiego.

Collins zginął w zamachu 22 sierpnia 1922, we wsi Béal na mBláth, podczas irlandzkiej wojny domowej, a w zasadzce przygotowanej przez odłam IRA przeciwny Traktatowi i proponowanemu w nim podziałowi Irlandii.

W 1996 Neil Jordan nakręcił film biograficzny o Michaelu Collinsie, a w rolę tytułowego bohatera wcielił się Liam Neeson.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: mat. prasowe

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
US to provide anothe
Do Irlandii dotarło