Senator Erin McGreehan wzywa prezydenta Higginsa do złożenia urzędu

Grillowanie prezydenta Higginsa nie skończyło się po złożeniu kolejnej deklaracji, iż wciąż popiera działania Ukrainy, a w prezydenta najmocniej uderzają teraz członkowie ugrupowania, z którego się wywodzi.

Właśnie senator Fianna Fáil Erin McGreehan stwierdziła, że albo prezydent Michael Daniel Higgins przeprosi za list żony, jaki został opublikowany w prasie i na stronie Áras an Uachtarain, a dotyczył możliwości zawieszenia broni i rozpoczęcia rozmów pokojowych, albo powinien odejść z urzędu.

W liście Pani prezydentowa Higgins mówiła, że ​​walki będą trwały, aż świat „przekona prezydenta Rosji Władimira Putina i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do wyrażenia zgody na zawieszenie broni i negocjacje”.

Senator McGreehan uznała jednak, że ponowna deklaracja prezydenta o wsparciu dla Ukrainy, to zbyt mało, więc głowa państwa „nie szanuje Irlandii” i Higgins powinien „przynajmniej” przeprosić.

Senator Fianna Fáil Erin McGreehan:

– Uachtaráin nie uszanował naszego narodu i Urzędu Prezydenta, kiedy opublikował list swojej żony. Przynajmniej musi przeprosić, a jeśli nie, powinien zdecydowanie rozważyć złożenie swojego stanowiska.

Nie cichną też komentarze płynące z zagranicy, a konkretnie z Ukrainy, bo np. była Pierwsza Dama Ukrainy Kateryna Juszczenko, powiedziała, że była „zasmucona i zaskoczona”, a Pani Higgins, „nie rozpoznaje sytuacji egzystencjalnej, w jakiej znalazła się Ukraina”.

*

Czasami odnoszę wrażenie, że ta wojna jest bardzo na rękę Ukrainie, która po latach politycznego niebytu w światowej polityce, nareszcie znalazła się na ustach wszystkich. Wiele państw interesuje się Ukrainą, przesyła wszelką pomoc, od wojskowej po humanitarną, ale tak prawdę mówiąc, to w tej całej wojnie, wcale nie chodzi o Ukrainę, bo nawet po zakończeniu działań wojennych, powróci ona do swojej dawnej pozycji i stanie się mało znaczącym pionkiem na politycznej szachownicy. Tym samym po prostu chce wykorzystać swoje 5 minut, chociaż tragiczne w skutkach, ale zrealizować też swoje europejskie cele, jakich przez lata, nie udało się jej osiągnąć.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Over 6,000 Russian w
Efekt zakończenia c
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська