Saga bezdomności trwa

Irlandia osiągnęła kolejny szczyt bezdomności, co nawiasem mówiąc, przewidywane było przez opozycję w kraju, ale też organizacje świadczące usługi dla osób bez dachu nad głową.

Nie wydaje się jednak – przynajmniej w świetle opinii płynących z kół rządowych, że sytuacja ulegnie diametralnej poprawie, a i ma potencjał stałego wzrostu. W lipcu, co wynika z oficjalnych danych Departamentu Mieszkalnictwa, bezdomność w kraju podniosła się do rekordowego poziomu 12 847 osób, więc bez mieszkania było o 247 osób więcej, niż w czerwcu tego roku.

Na tę ilość bezdomnych przypada też 3829 dzieci.

Dyrektor wykonawczy Simon Communities of Ireland Wayne Stanley określił liczbę dzieci umieszczonych w placówkach tymczasowych jako ilość „haniebną” i nalegał, aby rząd podjął radykalne działania w tej sprawie.

Wayne Stanley powiedział:

– Nie można pozwolić, aby to trwało. W nadchodzących tygodniach rząd ma dwie wyraźne możliwości podjęcia niektórych kroków niezbędnych do wywiązania się ze swoich zobowiązań dotyczących rozwiązania problemu bezdomności do 2030 roku. Jednym ze środków jest wyznaczenie nowych celów w zakresie zapewniania mieszkań publicznych i zapewnienie niezbędnych środków w nadchodzącym budżecie, aby je osiągnąć. Chociaż poczyniono postępy, państwo musi co roku zapewniać co najmniej 15 000 domów socjalnych. Innym celem jest złożenie poprawki mającej włączyć prawo do mieszkania do irlandzkiej Konstytucji.

W tej sprawie wypowiedział się na antenie radia News Talk minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien, który przekonywał, że rząd, w którym uczestniczy, wciąż skoncentrowany jest na zwiększeniu podaży mieszkań.

Minister Darragh O’Brien mówi:

– Liczby wciąż rosną. To pozostaje dla mnie kwestią niepokojącą, ale robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić ludziom więcej stałych domów, aby mogli bezpośrednio opuścić tymczasowe miejsca zakwaterowania i przenieść się do mieszkań stałych. Co na szczęście w tym przypadku, również obserwujemy.

W lipcu 2022 r. w Irlandii w ośrodkach dla bezdomnych przebywało 7431 osób, a oznacza to, że ​​w ciągu roku, do lipca 2023 roku, ich ilość wzrosła o 73%.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Dotykanie piersi pom
Dlaczego irlandzki p