Rząd zapewnia, że pomoże ma w opanowaniu kosztów utrzymania

Minister finansów powiedział, że ostatnia podwyżka stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego niewątpliwie zwiększy presję na wiele gospodarstw domowych, które już teraz dźwigają ciężar poprzednich podwyżek.

Michael McGrath powiedział, że w październiku rząd przedstawi w budżecie zestaw środków mających na celu pomoc w pokryciu kosztów utrzymania.

Michael McGrath:

– Nie mogę w tej chwili komentować żadnych konkretnych środków. Jednak jak dotąd skupialiśmy się na próbie obniżenia ich tam, gdzie to możliwe, w tym kosztów opieki zdrowotnej, transportu, edukacji i opieki nad dziećmi, a także na zapewnieniu ludziom ulgi w postaci podatku dochodowego. Dlatego rozważamy całą gamę różnych środków i w budżecie przedstawimy pakiet mający na celu pokrycie kosztów utrzymania, które, jak wiemy, dla wielu osób są obecnie naprawdę wysokie.

Minister dodał, że obecnie niezwykle ważne jest, aby banki i pożyczkodawcy niebędący bankami pracowali „w prawdziwym duchu współpracy z posiadaczami kredytów hipotecznych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji”. Michael McGrath powiedział również, że nikt nie powinien mieć zaległości w spłacie kredytu hipotecznego, jeśli rzeczywiście stara się go spłacić.

Minister dodał, że powszechnie uznaje się, że obecnie jesteśmy w szczycie cyklu stóp procentowych lub bardzo blisko niego. Wyższe stopy procentowe działają hamująco na światową gospodarkę i mają na celu zrównoważenie popytu i podaży.

Rzecznik Sinn Féin ds. finansów Pearse Doherty wezwał do wprowadzenia tymczasowej i ukierunkowanej ulgi w oprocentowaniu kredytów hipotecznych w celu wsparcia gospodarstw domowych, stwierdzając, że potrzebne są działania, aby „zaradzić problemom związanym z kredytami hipotecznymi”. Opisał decyzję EBC, jako „ogromny szok dochodowy dla gospodarstw domowych ogarniętych szerszym kryzysem kosztów utrzymania” i wezwał do wprowadzenia w budżecie tymczasowej i ukierunkowanej ulgi w oprocentowaniu kredytów hipotecznych.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Ibrahim Boran on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
EBC podniósł stopy
Zmiany w limitach pr