Zmiany w limitach prędkości od przyszłego roku

Właśnie pojawiła się zapowiedź, że zmiany w limitach prędkości na irlandzkich drogach pojawią się w 2024 roku.

Zapowiedź ministra pojawiła się, kiedy zauważono wzrost ilości ofiar śmiertelnych wypadków drogowych, a i winą obarczono m.in. obecne limity prędkości.

W ramach planu zmian zaproponowano:

  • Dozwolona prędkość na drogach wiejskich i lokalnych ma być zmniejszona z 80 km/h do 60 km/h
  • Na terenach zabudowanych miejskich i mieszkalnych domyślny limit zostanie zmniejszony z 60 km/h do 30 km/h
  • Na drugorzędnych drogach krajowych dozwolona prędkość spadnie ze 100 km/h do 80 km/h

Ograniczenia na autostradach, drogach krajowych i drogach wojewódzkich pozostaną niezmienione.

Minister Jack Chambers odrzucił sugestie, jakoby ograniczenia prędkości na drogach, wiązały się z odpowiedzialnością zbiorową.

Jack Chambers:

 – To w dużej mierze przegląd ograniczeń prędkości, który opiera się na dowodach międzynarodowych. Wiemy, że powiedzmy dwie trzecie osób zatrzymanych, przyznało się do przekroczenia prędkości. To nie jest kilka osób; w całym społeczeństwie mamy zbyt wielu ludzi, którzy uważają, że przekraczanie określonych ograniczeń prędkości jest społecznie akceptowalne. W wielu przypadkach ludzie przekraczają prędkość, aby następnie zatrzymać samochód na kolejnych światłach w obszarach miejskich. Dlatego ustalając znacznie bezpieczniejszy poziom bazowy, chronimy niechronionych użytkowników dróg, chronimy osoby aktywnie podróżujące i chcemy to promować. Chodzi o ustalenie równowagi. Jeśli masz zmodernizowaną krajową drogę drugorzędną, [władze lokalne] będą mogły ją zmienić.

Minister powiedział również, że przegląd prędkości na drogach, to proces złożony, długotrwały i wymaga czasu.

Jack Chambers:  

– Próbowaliśmy skrócić terminy w tym zakresie; ostatnim razem opracowanie wytycznych zajęło 16 miesięcy, tym razem zostaną one opracowane za cztery miesiące. Zostanie to przekazane władzom lokalnym, a następnie… przez cały przyszły rok władze lokalne będą współpracować z grupą zadaniową mającą na celu utworzenie oceny każdej drogi, a następnie nastąpi wdrożenie różnych zmian. Chcemy przyspieszyć terminy i zrobię wszystko, aby to osiągnąć w przyszłym roku. Każda droga musi zostać oceniona.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Ksenia Kudelkina on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Rząd zapewnia, że
Rząd irlandzki powi