Rząd irlandzki powinien wprowadzić zakaz wszystkich jednorazowych waporyzatorów

– Zakaz dla osób poniżej 18 roku życia to ważny pierwszy krok, ale ze względów zdrowotnych i środowiskowych potrzebny jest całkowity zakaz –

Eurodeputowany z ramienia Fianna Fáil Billy Kelleher powiedział, że irlandzki rząd powinien pójść za przykładem rządu francuskiego i rządów innych państw członkowskich UE, więc całkowicie zakazać sprzedaży jednorazowych waporyzatorów.

Billy Kelleher:– Jestem świadomy zobowiązania ministra zdrowia do wprowadzenia zakazu sprzedaży jednorazowych waporyzatorów osobom poniżej 18 roku życia i jestem z nich zadowolony. Uważam jednak, że jako społeczeństwo powinniśmy pójść dalej.

Członek Fianna Fáil i były rzecznik ds. zdrowia tej partii, ale i obecny członek Komisji Zdrowia Publicznego (SANT) Parlamentu Europejskiego dodał:– Jednorazowe waporyzatory są szkodliwe dla środowiska i dobrego samopoczucia jednostki. Ich niższa cena w porównaniu z waporyzatorami, których używa się dłużej, sprawia, że ​​są atrakcyjne dla nastolatków i nie tylko w wieku powyżej 18 lat i o niskich dochodach. Premier Francji w ciągu ostatnich godzin ogłosił szereg środków antynikotynowych, w tym całkowity zakaz sprzedaży jednorazowych waporyzatorów. Francja dołącza do rosnącej liczby krajów UE i spoza UE, takich jak Wielka Brytania, Nowa Zelandia, Australia i Niemcy są obecnie w trakcie wdrażania zakazu jednorazowych wapory zatorów.

W podsumowaniu z ust europosła Kellehera usłyszeliśmy:

– Z punktu widzenia ochrony środowiska co tydzień używa się i wyrzuca dziesiątki tysięcy tych jednorazowych, plastikowych przedmiotów. Nie potrzebujemy ich w sprzedaży. Niczego nie dodają, więc powinniśmy pójść na całość i wprowadzić całkowity zakaz ich stosowania. Uważam, że taki zakaz cieszy się szerokim poparciem społecznym i mam nadzieję, że po wejściu w życie zakazu dla osób poniżej 18 lat minister zdrowia szybko podejmie działania w celu wprowadzenia pełnego zakazu.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. MEP Billy Kelleher

Photo by Ksenia Kudelkina on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Zmiany w limitach pr
Kim jest Posie Parke