Rząd robi niewiele w sprawie bezdomności w kraju

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Wypowiedź ministra mieszkalnictwa Darragha O’Briena może zastanawiać, bo pytany o rozwiązanie problemu bezdomności na wyspie, skoncentrował się na pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Minister O’Brien stwierdził, iż gabinet i jego resort robią wszystko, aby zapewnić zakwaterowanie osobom, które tracą mieszkania, ale nie wspomniał o dostarczeniu większej ilości izb mieszkalnych, jakie potrzebne są, aby kryzys zacząć rozwiązywać. Darragh O’Brien powiedział natomiast, iż gabinet stara się poradzić sobie z rosnącą ilością uchodźców wojennych z Ukrainy, których należy gdzieś zakwaterować.

W związku z tym uznano, że rządowi bardziej teraz zależy na pomocy uchodźcom z Ukrainy, a kwestia mieszkańców Irlandii tracących domy i mieszkania, schodzi na plan dalszy, co można przeczytać w komentarzach zamieszczanych w mediach społecznościowych.

Co istotne, minister potwierdził wcześniejsze deklaracje rządu, iż ten nie wprowadzi limitów przyjęć uchodźców z Ukrainy, a jak wynika z wcześniejszych wyliczeń, ich liczba wkrótce może zwiększyć się do 50 000. Niestety i to wpływa na opinie stałych mieszkańców Irlandii, gdyż nie są oni zadowoleni, że to uchodźcy mogą cieszyć się z wielu udogodnień, w tym darmowej opieki lekarskiej, kart medycznych, darmowego zakwaterowania i zasiłków.

Mówi się, przede wszystkim w internecie, ale i coraz częściej słychać w rozmowach na ulicy, iż gabinet powinien znaleźć jakieś rozwiązanie, żeby nikt nie czuł się pokrzywdzony, a pomoc, powinna dotyczyć przede wszystkim mieszkańców wyspy, którzy tu przez lata płacili podatki, ale i z ich opodatkowania, utrzymywani są Ukraińcy.

Obecnie w Irlandii mamy 10 492 osoby bezdomne, co podaje się oficjalnie, ale ich ilość może wzrosnąć nawet do 12 000, jeżeli doliczy się bezdomnych, którzy nie korzystają z zakwaterowania awaryjnego i śpią na ulicach.

 Według najnowszych danych Departamentu Mieszkalnictwa liczba bezdomnych wzrosła w czerwcu do 10 492 – o 167 osób od marca tego roku, a liczba rodzin bezdomnych wzrosła w czerwcu do 1385, co daje wzrost o 147 w stosunku do końca pierwszego kwartału roku.

Komentując miesięczny i kwartalny raport o bezdomności minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien powiedział, że ciągły wzrost bezdomności i dostępu do mieszkań awaryjnych, jest poważnym problemem. Na tym jednak kończy się właściwie działanie gabinetu i departamentu ministra O’Briena, bo poza słowami, nie dzieje się nic więcej.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Aby wprowadzić bezp
PepsiCo i AQUA Carpa
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.