Rząd musi położyć kres skandalowi związanemu z niedofinansowanymi szkołami – Sorca Clarke TD

Rzeczniczka Sinn Féin ds. edukacji Sorca Clarke nalegała, aby rząd zwiększył finansowanie szkół do odpowiedniego poziomu po opublikowaniu potępiającego raportu OECD.

W przemówieniu posłanka Clarke powiedziała:

– Jest oczywiste, że szkoły w Irlandii od wielu lat borykają się z trudnościami wynikającymi z niezainwestowania przez rząd niezbędnego poziomu finansowania. To niedofinansowanie zmusza rodziców do wydawania coraz większych kwot pieniędzy, niż miało to miejsce kiedykolwiek wcześniej, głównie na „dobrowolne” datki za posyłanie dzieci do szkoły. Dyrektorzy i nauczyciele znajdują się pod ogromną presją, ponieważ mają trudności z prawidłowym wykonywaniem swojej pracy, a jednocześnie radzą sobie z poważnymi wyzwaniami związanymi z finansowaniem. Po rozmowach z wieloma zaniepokojonymi dyrektorami i nauczycielami w całym kraju nie byłam zaskoczona, gdy przeczytałam w niedawnym raporcie OECD, że Irlandia pozostaje w tyle za sąsiadami, jeśli chodzi o finansowanie szkół.

Posłanka Clarke kontynuowała:


 
– Raport wykazał, że kraje OECD wydają średnio 1,5% swojego PKB na szkolnictwo podstawowe, natomiast Irlandia wydaje zaledwie 1,2%. Istnieje zauważalna i niepokojąca różnica w porównaniu z naszymi sąsiadującymi krajami. To musi się zmienić. Nieustannie nalegałem, aby rząd położył kres skandalowi związanemu z niedofinansowaniem szkół. Rząd musi działać, aby edukacja była rzeczywiście bezpłatna i dostępna dla każdego.

Odnosząc się bezpośrednio do rządu, przedstawicielka Sinn Féin stwierdziła:


 
– Musimy natychmiast zobaczyć, że rząd czuje się pilnie. Budżet 2024 nie może być kolejną straconą szansą. Musimy sprawić, że nasze szkoły w końcu otrzymają fundusze, których potrzebują i na które zasługują. Sinn Féin angażuje się w rozwiązanie problemu niedofinansowania edukacji i zmniejszenie obciążeń finansowych dla rodzin i szkół. Program książek dla szkół ponadpodstawowych to dopiero pierwszy krok. Musimy zająć się dotacjami na kapitał i finansować program prac letnich, program grantów ICT i wiele innych. Rząd musi działać teraz, aby właściwie finansować szkoły.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Sinn Fein

Photo by MChe Lee on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
SIPTU wzywa do „pi
Polskie hity, które