Ryanair kupuje kolejne 300 samolotów

Ryanair Holdings plc zamówił 9 maja 2023 r. 300 nowych samolotów Boeing 737-MAX-10 (150 wersji fabrycznych i 150 opcji) z dostawą w latach 2027-2033.

Po sfinalizowaniu i z zastrzeżeniem wykorzystania wszystkich opcji, transakcja jest wyceniana na ponad 40 miliardów dolarów według aktualnych cen katalogowych i jest to największe zamówienie, jakie kiedykolwiek złożyła irlandzka firma na towary wyprodukowane w USA. 

Biorąc pod uwagę wielkość i skalę transakcji, będzie ona podlegać zatwierdzeniu przez akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu Ryanaira 14 września.

Nowy, paliwooszczędny samolot Boeinga B737-MAX-10 ma 228 miejsc (21% więcej niż B737NG), a etapowe dostawy w latach 2027-2033 umożliwią Ryanair stworzenie ponad 10 000 nowych, dobrze płatnych miejsc pracy dla pilotów, personelu pokładowego i inżynierów, aby ułatwić wzrost ruchu o 80% z 168 mln na koniec marca 2023 r. do 300 mln rocznie do marca 2034 r. Ryanair spodziewa się, że 50% tych dostaw zastąpi starsze samoloty B737NG, co pozwoli Ryanairowi nadal obsługiwać jeden z najmłodszych w Europie, najbardziej paliwowo wydajnej i przyjaznej dla środowiska floty samolotów.

Oprócz znacznego wzrostu przychodów, to nowe zamówienie oferuje Ryanair, dodatkowe miejsca (w połączeniu z większą oszczędnością paliwa i emisji dwutlenku węgla) i jeszcze bardziej zwiększy przewagę Ryanair w zakresie kosztów jednostkowych nad wszystkimi konkurencyjnymi liniami lotniczymi z UE. To nowe zamówienie umożliwi Ryanairowi zapewnienie trwałego wzrostu ruchu i turystyki przy niższych cenach (i niższych emisjach w przeliczeniu na lot) we wszystkich krajach europejskich, w których Ryanair nadal przewodzi ruchowi, turystyce i odbudowie miejsc pracy po Covid.

Biorąc pod uwagę siłę bilansu Grupy Ryanair, jej wiodący w branży rating kredytowy oraz ok. 2-letnią przerwą między ostatnią dostawą samolotów B-8200 „Gamechanger” w RO25 a pierwszą dostawą MAX-10 w RO27, Grupa przewiduje, że nakłady inwestycyjne będą w znacznym stopniu finansowane z wewnętrznych przepływów pieniężnych, chociaż Grupa pozostanie oportunistyczna w swoich strategia finansowania floty.

Prezes i dyrektor generalny Boeinga Dave Calhoun, powiedział:

– Partnerstwo Boeing-Ryanair jest jednym z najbardziej produktywnych w historii lotnictwa komercyjnego, umożliwiając obu firmom odniesienie sukcesu i rozszerzenie przystępnych cenowo podróży dla setek milionów ludzi. Prawie ćwierć wieku po podpisaniu przez nasze firmy pierwszego bezpośredniego zakupu samolotu, ta przełomowa umowa jeszcze bardziej wzmocni nasze partnerstwo. Z zaangażowaniem dostarczamy usługi dla Ryanair i pomagamy największej grupie linii lotniczych w Europie osiągnąć jej cele, oferując jej klientom najniższe ceny w Europie.

Dyrektor generalny Ryanair Group Michael O’Leary, powiedział:

– Ryanair ma przyjemność podpisać rekordowe zamówienie na 300 samolotów MAX-10 z naszym partnerem lotniczym, firmą Boeing. Te nowe, oszczędne samoloty z bardziej ekologiczną technologią oferują o 21% więcej miejsc, spalają o 20% mniej paliwa i są o 50% cichsze niż nasze B737-NG. To zamówienie, w połączeniu z naszymi pozostałymi dostawami Gamechanger, stworzy 10 000 nowych miejsc pracy dla wysoko opłacanych profesjonalistów z branży lotniczej w ciągu następnej dekady, a miejsca pracy będą zlokalizowane we wszystkich głównych gospodarkach Europy, w których Ryanair jest obecnie linią lotniczą nr 1 lub nr 2. Oczekujemy, że nowe, większe, wydajniejsze i bardziej ekologiczne samoloty nie tylko zapewnią znaczne przychody i wzrost ruchu w całej Europie, ale także przyczynią się do dalszych oszczędności kosztów jednostkowych, które zostaną przeniesione na pasażerów korzystających z niższych taryf lotniczych. Dodatkowe miejsca, mniejsze zużycie paliwa i bardziej konkurencyjne ceny samolotów, wspierane przez nasz dobry bilans, powiększą lukę kosztową między Ryanairem a konkurencyjnymi liniami lotniczymi z UE na wiele lat, czyniąc Boeinga MAX-10 idealnym samolotem dla Ryanaira, naszych pasażerów, naszych ludzi i naszych akcjonariuszy.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Rynair

Photo by Ryanair / Ninja on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Rasizm w Irlandii st
Unia Europejska uder