Rozszerzający się konflikt w Sudanie pogłębia i tak trudną sytuację humanitarną, zagrażając milionom dzieci

Konflikt zbrojny, narastający w Sudanie od 15 kwietnia, stale toczące się walki i bombardowania oraz kolejne zrywane zawieszenia broni kosztowały życie setki ludzi, w tym dzieci. Tysiące ludzi zostało rannych, a dziesiątki tysięcy w obawie o swoje bezpieczeństwo i życie musiało opuścić domy. Niepewna sytuacja utrudnia zbieranie i weryfikowanie informacji, ale skala zniszczeń i liczba ofiar rośnie z każdym dniem trwania walk, dodatkowo pogłębiając istniejący na tym terenie kryzys humanitarny.

Najpoważniejsze konsekwencje trwającego konfliktu w Sudanie ponoszą bezbronne dzieci. Skutki uniemożliwienia najmłodszym korzystania z odpowiednich usług zdrowotnych, adekwatnej ochrony i edukacji będą dla nich odczuwalne przez całe życie. Walki muszą się zakończyć, abyśmy mogli pilnie dotrzeć do wszystkich potrzebujących, gdziekolwiek się znajdują.

powiedziała Mandeep O’Brien, przedstawicielka UNICEF w Sudanie

© UNICEF_Le Du_1

© UNICEF_Le Du_1

Jeszcze przed rozpoczęciem obecnego konfliktu skala potrzeb w Sudanie była ogromna i stale rosła, a najbardziej na kryzysową sytuację narażone były dzieci. Jedna trzecia ludności, ok. 15,8 mln osób wymagało pomocy humanitarnej, a w tej liczbie mieści się ponad 8,5 mln dzieci. Mimo szeroko zakrojonego wsparcia, Sudan ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników niedożywienia dzieci. Trwający kryzys zakłócił ratujące życie leczenie ok. 50 tys. dzieci cierpiących na ciężkie ostre niedożywienie (SAM), które są zarejestrowane w programach zdrowotnych. Ogółem, zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego doświadcza w Sudanie ponad 3 mln dzieci, z czego ponad 600 tys. cierpi na ciężkie ostre niedożywienie.

Częste akty przemocy poważnie wpłynęły na usługi zdrowotne – jedna trzecia sudańskich placówek medycznych już nie funkcjonuje. Z powodu ciągłych przerw w dostawie prądu i paliwa ucierpiały łańcuchy chłodnicze, utrzymujące w odpowiednim stanie zapasy szczepionek i insuliny o wartości ponad 40 mln dol. Zagraża to życiu milionów dzieci w kraju, w którym już wcześniej wskaźniki szczepień wyraźnie spadały. Miliony niedostatecznie zaszczepionych lub w ogóle nieszczepionych dzieci nie otrzymają ratujących życie szczepionek, narażając je na śmiertelne choroby, takie jak odra i polio.

© UNICEF_Abdalrasol

© UNICEF_Abdalrasol

Jednocześnie, prawie 12 mln ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych i pewnych źródeł wody, a także usług sanitarnych i higienicznych. W Sudanie żyje też ok. miliona uchodźców, a liczba wewnętrznie przesiedlonych, zmuszonych do opuszczenia swoich domów zbliża się do 4 mln. Trwające starcia pchnęły do takiego kroku kolejne dziesiątki tysięcy, szczególnie dotykając dzieci. Grozi im werbunek do zbrojnych grup i wymuszony udział w walkach, mogą także doświadczać przemocy seksualnej.

© UNICEF_Le Du_2

© UNICEF_Le Du_2

W obliczu gwałtownej eskalacji przemocy poważnie zagrażającej życiu dzieci w Sudanie UNICEF Polska uruchomił zbiórkę. Regularne wsparcie Darczyńców przyczyni się do zapewnienia nieprzerwanego łańcucha dostaw produktów humanitarnych i działań pomocowych na miejscu. Pozwoli zapewnić dzieciom opiekę medyczną, lekarstwa, szczepienia, czystą wodę, ochronę i wsparcie psychologiczne. Więcej szczegółów dotyczących akcji znajduje się na stronie unicef.pl.

Jan Bratkowski Rzecznik Prasowy UNICEF Polska

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Waldemar Michalski: