Rośnie ilość kandydatów na policjantów

Minister sprawiedliwości i rząd już teraz mogą sobie gratulować niedawnego posunięcia, które podwyższyło do 50 lat wiek kandydatów na funkcjonariuszy Gardy.

Jak się okazuje, w podczas ostatniej kampanii rekrutacyjnej do An Gharda Síochána zgłosiło się prawie 6400 osób, z czego ponad 2000 miało powyżej 35 lat, co do niedawna było górną granicą dla kandydatów. Z danych opublikowanych przez Gardę wynika, że ​​łącznie złożono 6381 wniosków, a 36,6% z nich dotyczy osób w wieku od 35 do 49 lat.

Ostatnia akcja rekrutacyjna zakończyła się w ubiegły piątek i nazwana została jedną z najlepszych w ostatnich latach. W poprzedniej, która miała miejsce dziesięć miesięcy temu, wpłynęło około 5000 wniosków. Tegoroczna kampania rekrutacyjna była natomiast pierwszą od czasu, gdy rząd podjął decyzję o podniesieniu z 35 do 50 lat granicy wieku ubiegania się o przyjęcie do Gardy, a i wyrażano już wcześniej nadzieję, że znacznie zwiększy to ilość kandydatów.

Komisarz Garda Drew Harris powiedział, że ​​zmiana ta umożliwiła dołączenie do An Gharda Síochána osobom, które myślały, że ich szansa przepadła lub rozważały zmianę kariery. Irlandzka policja oświadczyła również, że ​​zamierza co roku organizować kampanie rekrutacyjne, aby zapewnić stały napływ stażystów rozpoczynających naukę w szkole Gardy w Templemore.  

W podobnych słowach wypowiada się minister sprawiedliwości Helen McEntee, która stwierdziła, że ​​osoby starsze wniosą do służby doświadczenie i różnorodność, dodając, że takie posunięcie jest zgodne z zasadą dłuższego życia i częstszej zmiany pracy.

Rzecznik Gardy dodaje:

– Taka liczba wniosków, które napłynęły niecały rok od ostatniego konkursu, w połączeniu z faktem, że ponad 2000 kandydatów było w wieku powyżej 35 lat, potwierdza, że ​​zainteresowanie pracą w Gardzie jest nadal duże, ale także, iż to praca, którą warto wykonywać.

Kandydaci wezmą teraz udział w procedurze selekcji obejmującej szereg etapów, w tym internetowe testy umiejętności, rozmowy kwalifikacyjne oparte na kompetencjach i testy sprawnościowe.

Rząd zobowiązał się nieco ponad rok temu zwiększyć liczebność w strukturach An Gharda Síochána do 15 000 osób, a na koniec 2023 r. w kraju było 13 998 funkcjonariuszy Gardy.

W oświadczeniu minister McEntee określiła reakcję na najnowszą kampanię rekrutacyjną jako „bardzo silną” i stwierdziła, że ​​„jest zdeterminowana, aby liczba członków An Gharda Síochána wzrosła do 15 000 i więcej”.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo Public domain

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Amnestia dla osób,
Żadna akcja rekruta