Przejazd taksówką będzie droższy

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Już 1 września w Irlandii zmienią się opłaty za przejazd taksówkami, a stanie się tak po decyzji Krajowego Zarządu Transportu (NTA).

National Transport Authority zadecydował, że opłaty za korzystanie z taksówek w Irlandii wzrosną o 12%, a jednocześnie wszystkie taksówki w kraju, zobowiązane będą do przyjmowania płatności bezgotówkowych. Nowa struktura taryf spowoduje wzrost standardowej opłaty wstępnej z 3,80 euro do 4,20 euro, natomiast opłata początkowa w tzw. okresach premium obejmujących godziny od 20:00 do 8:00 oraz niedziele i święta wyniesie z obecnych 4,20 € do 4,80 €.

Jest to pierwsza podwyżka taryfy od 2018 r., kiedy średni koszt przejazdu taksówką wzrósł o 4,5%.

Jak stwierdza NTA, podniesienie średnio ważonej opłaty maksymalnej o 12% zostało dokonane w celu odzwierciedlenia rosnących kosztów operacyjnych ponoszonych przez taksówkarzy.

Tym samym wzrosną też dochody taksówkarzy, którzy w 2019 roku zarabiali średnio 28 800 € za 48 godzin pracy, a teraz będzie to o 3456 € więcej.

Jak zaznacza NTA, taksówkarze, będą zarabiać więcej, nawet przy wzroście ich kosztów operacyjnych, a te podniosły się od 2019 roku o 11%. Niestety zyski mogą być pochłonięte przez dalszy wzrost kosztów, jakie ponoszą taksówkarze, a stanie się to w okresie do końca roku, więc wraz z początkiem roku 2023, kolejny raz wymagana stanie się podwyżka opłat za korzystanie z taksówek. Standardowo NTA dokonuje przeglądu opłat za jazdę taksówkami, co dwa lata, jednak w obecnych uwarunkowaniach ekonomicznych, raczej wcześniej niż w 2024 roku doczeka się apeli i wezwań o zmianę stawek za przejazd taksówkami.

Dużo mówi się też o braku taksówek w większych miastach, a decyzja NTA zmienić ma tę sytuację, gdyż zawód ten ponownie stać się ma bardziej atrakcyjny i w ten sposób pojawi się więcej taksówek.

W badaniu przeprowadzonym przez NTA czytamy również, że irlandzkie taksówki, mają dobry stosunek jakości do ceny, ale takiego zdania było zaledwie 35% ankietowanych. To z kolei jest znaczącym spadkiem tych pozytywnych opinii, bo w 2019 roku tego zdania było 50% respondentów.

Bogdan Feręc

Źr: NTA

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rząd pomoże, ale n
Zdaniem eurodeputowa
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.