Problemy lotnisk potrwają przez weekend

Już wczoraj lotnisko w Dublinie zgłaszało, iż zmuszone zostało do odwołania 143 lotów, jakie miały pojawić się lub wyruszyć ze stolicy Irlandii, a sytuacja może powtórzyć się dzisiaj i prawdopodobnie jutro.

Z Dublina nie odleciało 69 samolotów, a i 74 nie pojawiło się na nim w ogóle, co spowodowane było złymi warunkami atmosferycznymi. Podobnie może stać się dzisiaj i z mniejszym prawdopodobieństwem jutro, o czym informuje DAA. Również linie lotnicze ostrzegają pasażerów, że ich loty kierowane mogą być na inne lotniska w kraju, przede wszystkim do Cork i Shannon.

Wiele samolotów miało też opóźnienia, a te sięgały od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Nie za wszystkie opóźnienia i odwołania lotów odpowiedzialna jest pogoda w kraju, bo złe warunki atmosferyczne panują w całej Europie, głównie Centralnej i Wschodniej, więc to tam samoloty notują najwięcej opóźnień i odwołań lotów.

Loty opóźniane są też z powodu prac konserwacyjnych przy maszynach, bo każda, a przynajmniej większość przechodzi procedurę chemicznego odladzania powierzchni nośnych, co trwać może od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Nie było natomiast problemów na drogach kołowania i drogach startowych dla samolotów, co potwierdziły wszystkie lotniska w Irlandii.

Najczęstszym obecnie problemem na lotniskach są mgły, które ograniczają widoczność, a i niweluje się podczas mgieł granica pomiędzy pułapem chmur a przestrzenią z dobrą widocznością, co może prowadzić do decyzji, jakie podejmują piloci, więc kierują się na inne lotniska.

Takie warunki potrwać mają jeszcze przynajmniej dwa dni, czyli dzisiaj i jutro, więc przez cały weekend może dochodzić do opóźnień lub odwołań lotów.

Również linie lotnicze informują swoich klientów, że pogoda w Irlandii i Europie jest obecnie zła i wpływa na terminowe wykonywanie połączeń. Przewoźnicy zalecają, jak najpopularniejszy w kraju Ryanair, aby w dniu wylotu, kilka razy sprawdzić komunikaty na stronie przewoźnika, gdzie znajdują się też inne zalecenia dla podróżnych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Elizabeth Jamieson on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Medycy są podzielen
Znakomita większoś